Kdy přepadnout Rusko? Generál Blaško pověděl vtip, který moc nepobaví generála Pavla

01.09.2016 12:47 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud je cílem současného mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2016 provokovat potenciálního protivníka, tak to není v pořádku, a je to naopak v přímém rozporu s deklarovaným charakterem Severoatlantické aliance. Generálmajor v záloze Hynek Blaško se pro Parlamentní listy vyjádřil k mnoha ožehavým otázkám současnosti a navíc dal k dobrému vtip o napadení Ruska.

Kdy přepadnout Rusko? Generál Blaško pověděl vtip, který moc nepobaví generála Pavla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Co říkáte na to, že jsou v Německu lidé vyzýváni, aby si udělali zásoby jídla a pitné vody pro případ katastrofy, tedy i války?

Výzva může mít dva důvody. Ten první může být, že je situace uvnitř státu v důsledku migrace již tak napjatá, že hrozí zhroucení zásobování a možné akce obyvatelstva vůči migrantům. Ten druhý důvod může být, že plánování konfliktu s Ruskem je již tak daleko, že je nutné obyvatelstvo vyzvat, aby se zaopatřilo pro případ války. Snad by mohl připadat v úvahu třetí důvod, kterým je vyvolání strachu u mas, a tím pádem jejich snadnější ovladatelnost a odvedení pozornosti od palčivých problémů současnosti.

V Polsku a Maďarsku proběhly podobné alarmy. Proč u nás stále nic?

Snad je to tím, že naši politici jsou poněkud „rozumnější“ a znalí českého naturelu, který ukazuje, že by tato výzva měla nedozírné konsekvence. Navíc české hospodyňky zocelené situací v obchodech sedmdesátých a osmdesátých let vytvářejí zásoby automaticky i bez výzev.

Jak vnímáte mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2016, které probíhá nad střední Evropou?

Pokud je hlavním cílem cvičit a koordinovat činnost sil v různých situacích možného napadení některého z členských států NATO, pak je vše v pořádku. Pokud však je cílem provokovat potenciálního protivníka, tak to už v pořádku není, a je to naopak v přímém rozporu z deklarovaným charakterem Severoatlantické aliance.

Všechno to vypadá, že se zbraně NATO, i ty hromadného ničení, přibližují k hranicím Ruska. Jeden čtenář Parlamentních listů se na to konto redakce otázal, jestli se má bát nejhoršího, tedy konfliktu NATO versus Rusko...

Po internetu koluje takovýto vtip: „Obama a jeho generálové vedou v Pentagonu diskuzi a nemůžou se shodnout, jaká je nejvhodnější doba pro přepadení Ruska. Nakonec se rozhodnou zeptat Francouzů: Kdy je nejlepší přepadnout Rusko? Francouzi odpovídají: Nevíme, ale rozhodně ne v zimě, to špatně dopadne. Bude tedy asi lepší zeptat se Němců: Kdy je nejlepší přepadnout Rusko? Němci odpovídají: Nevíme, ale rozhodně by to nemělo být v létě. To už jsme zkusili... Co s tím? Někdo navrhuje zeptat se Číny, ta je progresivní a vždy přijde s nějakým novým nápadem. Zeptají se tedy Číňanů, kdy je nejlepší přepadnout Rusko? Číňané odpoví: Hned teď! Rusko začalo stavět ‚Sílu Sibiře‘, ‚Turecký potok‘, kosmodrom ‚Vostočný‘, most na Krym, v nejbližší době chtějí modernizovat Bajkalsko-amurskou magistrálu, staví nové sportovní komplexy pro mistrovství světa ve fotbale a v atletice, plánují těžbu v Arktidě... Zrovna teď by se jim hodilo hodně zajatců!“

Do jaké míry je myšlenkově rozdělena česká armáda? Když se podíváme na bývalé velitele Generálního štábu, tak například Miroslav Kostelka je v hodnocení Ruska velmi střízlivý, Petr Pavel vůči němu až vyostřený a tak dále. Jde o šablonu i pro nižší stupně velení, alespoň podle toho, co víte od svých v armádě stále aktivních přátel a známých?

O žádnou šablonu nejde, ale mí přátelé nad výkony bývalého náčelníka Generálního štábu kroutí hlavami. Ostatně, k němu jsem se vyjádřil v posledním rozhovoru. Doporučuji položit otázku našim čelným představitelům, zda jsou připraveni nést tíhu toho, co chce generál Pavel.

Ptám se, protože mám neodbytnou představu, že kdyby nyní nastala konvenční válka s Ruskem, mohlo by nastat to, co v první světové. Tedy mnoho zběhů, založení takzvaných legií a tak dále. Anebo se mýlím a v profesionální armádě nejde o ideje, názory, kritické myšlení, svobodomyslnost, ale jde o plat?

Odpovím citátem z díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka: „S okresním hejtmanem jsme vždy říkali: ‚Patriotismus, věrnost k povinnosti, sebepřekonání, to jsou ty pravé zbraně ve válce!‘ Připomínám si to zejména dnes, kdy naše vojska v dohledné době překročí hranice.“

Je vůbec možné, aby atomová válka byla lokální?

A je vůbec možné, aby si v jednadvacátém století někdo zahrával s myšlenkou použít nejšílenější nástroj zmaru všeho – jadernou zbraň?  

Jaký prezidentský kandidát USA je podle vás pro uklidnění mezinárodní situace vhodnější?

Nejsem občanem USA a v té zemi nežiji, takže mohu pouze těžit z toho, co mi poskytují „mainstreamová“ média, a vychází mi Donald Trump. Navíc, dovedete si představit ženu v čele nejmocnějšího státu světa po zkušenostech s nejmocnější ženou Evropy?


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…