Máme 25 let od listopadu 1989, jejímž nejvýraznějším symbolem je Václav Havel. Zároveň si za pár dní připomeneme tříleté výročí jeho úmrtí. Jaký je význam Václava Havla pro nás dnes?
Význam Václava Havla je mnohovrstevnatý, že je to na celé sympozium. A taková sympozia se i konají. Dokázal zformulovat – nebyl ale zdaleka sám – srozumitelně naši budoucí zahraničně politickou orientaci a vůbec orientaci našeho státu. To znamená země, která vstupuje dobrovolně a ráda do souručenství západní Evropy – NATO a EU a s nadějí, že se dopracuje sebeurčení a svébytnosti. Zatímco předtím jsme byli neustále podmaňováni nějakou mocností – ať už to bylo Rakousko-Uhersko, Hitlerovo Německo či Sovětský svaz. Měli jsme takovou plebejskou náturu, z které jsme byli vyvedeni v roce 1989 vlastní silou. Není pravda, že by to bolševici naplánovali a už vůbec nenaplánovala velmoc svůj vlastní rozpad. Pouze nestačili zareagovat na tu sílu, která se střední Evropou valila a prostě to neudrželi v mezích, které by si dnes představoval prezident Putin.
Další věcí byl jeho duchovní rozměr – prodemokratický, takový lidský. Bylo v něm hodně pokory, nikdy se nevyvyšoval, nestal se takovým mocipánem. Kladl důraz na lidská práva nejen u nás, ale i v zahraničí. Nerozpakoval se vyjadřovat ke všem problémům v této oblasti, ať to stojí, co to stojí. Číňanům i Rusům řekl, co si myslí. A nikdy neměnil lidská práva za ekonomické aspekty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban