Marek Benda: To snad nemyslí vážně rušit sankce. Zeman měl oběti uctít doma. Jestli si Putin bere části území s rusky mluvícím obyvatelstvem, jsme také v ohrožení

07.05.2015 4:42 | Zprávy

70 LET OD KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Český prezident do Moskvy jet neměl, uctít oběti druhé světové války mohl i v České republice, říká poslanec ODS Marek Benda. „Nakonec ti lidé, kteří nás osvobozovali, padli na našem území. Takže uctění obětí mohlo proběhnout tady a Miloš Zeman se nemusel promenovat někde společně s Putinem, když on fakticky vede útočné války proti sousedním státům, což je podle mne nebezpečné a nedobré,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. A také vysvětlil, proč by na rozdíl od exprezidenta Václava Klause nešel s Marine Le Penovou na pivo.

Marek Benda: To snad nemyslí vážně rušit sankce. Zeman měl oběti uctít doma. Jestli si Putin bere části území s rusky mluvícím obyvatelstvem, jsme také v ohrožení
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS

V posledních dnech se objevily názory, že nás před sedmdesáti lety Rudá armáda neosvobodila, když jedna totalita byla nahrazena druhou, protože jsme se během tří let stali satelitem Sovětského svazu. Ale předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prohlásil, že jsme si za to mohli sami, protože kdybychom byli moudří a stateční jako Rakušané nebo Finové, nemuselo k tomu dojít. Jak to vidíte vy?

Je to hrozně zjednodušující vyjádření, protože u Rakušanů to bylo strašně složité, jakým vývojem procházeli po druhé světové válce. Ale pokud jde o nás, podle mne to bylo osvobození. Můžeme říkat, co všechno se dělo potom, co sem Rusové v roce 1968 vstoupili, ale nepochybně rok 1945 byl osvobozením spojeneckých armád od jedné příšerné totality, která tady vládla. Nepokoušejme se přepisovat dějiny. My jsme pak podle mne udělali celou řadu vlastních vnitřních chyb včetně toho, že jsme připustili nejhorší lidské vášně, že jsme provedli odsun nebo vyhnání Němců a že jsme bohužel v šestačtyřicátém byli jedinou zemí na světě, kde komunisté volby vyhráli.

Myslíte si, že kdyby tehdy komunisté nevyhráli, že bychom se nedostali do područí Sovětského svazu, i když podle jaltské dohody z února 1945 o poválečném uspořádání Evropy jsme byli ve sféře vlivu Sovětského svazu? Nedošlo by k tomu tak jako tak bez ohledu na vnitropolitické události?

Možná, že ano. Ale právě na Rakousku je vidět, že k tomu nutně dojít nemuselo. Nevymlouvejme se na to, že se něco rozhodlo někde v Jaltě, na nástup komunismu v tehdejším Československu zadělali politici i voliči velmi intenzivně.

Souhlasíte s tím, že oběti druhé světové války je potřeba uctít bez ohledu na současnou politiku ruského prezidenta Putina? A že je k tomu vhodnou příležitostí oslava 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…