Miliardář Dědek: Za komunistů jsme žili v zaprděném Zapadákově, jako krmená zvířata v klecích. Teď jsme úspěšná země. Ale do politiky se derou psychopati

22.10.2014 7:34 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89. Úspěšný podnikatel, majitel firmy Jablotron holding Dalibor Dědek je šťastný, že padly mříže klece, v které jsme žili za totalitního režimu a že se z bývalého Československa stala moderní úspěšná průmyslová země, která je významnou součástí Evropy. „Z nějakého zaprděného Zapadákova jsme se stali součástí evropského společenství a člověk už se při cestách do zahraničí nestydí říci, že je z České republiky,“ prohlásil miliardář, který se distancoval od ODS a dnes drží palce Andreji Babišovi.

Miliardář Dědek: Za komunistů jsme žili v zaprděném Zapadákově, jako krmená zvířata v klecích. Teď jsme úspěšná země. Ale do politiky se derou psychopati
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Co Vám osobně přinesl listopad ´89?

Pro mne osobně znamenal listopad ´89 velikánskou změnu. To je zlomový okamžik v mém životě.

A co bylo tím zásadním zlomem?

Já rád popisuji obrazně. Pro mne to bylo, jako když se v zoologické zahradě zboří mříže. Prostě a jednoduše skončilo zlo, v kterém jsme žili. Byli jsme sice pravidelně krmeni a měli jsme skrz škvíry mezi mřížemi jakž takž přísun čerstvého vzduchu, ale byli jsme v klecích.

Když jste vnímal 17. listopad jako konec vězení, jak vnímáte, že někteří naši spoluobčané s nostalgií vzpomínají na minulý režim a naopak zlem nazývají všechno, co přišlo po listopadu ´89?

To je právě ono. Jestliže si některá zvířata zvykla v kleci, kde na ně nepršelo a třikrát denně je přišel někdo nakrmit, asi jim to může scházet. Vždycky se najdou nějací lidé, kteří jsou raději, když se o ně někdo postará, než by se postarali sami. Myslím, že je to jen nostalgie, která se časem vytratí. Možná zůstane v hlavě nějakých lidí, kteří budou mít pocit jednou za dlouhou dobu, že by to stálo vyzkoušet žít v nějakém pseudoideálním světě.


Dalibor Dědek

Ale to, že by se podařilo vybudovat ideální lidskou společnost, je utopie. Myslím, že těch, kteří byli spokojeni v předchozím režimu, bude už velmi malé procento, a bude to z řad těch lidí, kteří se nedokázali smířit s tím, že mají odpovědnost sami za sebe. Bohužel minulý režim přinesl s sebou také to, že si lidé zvykli, že jim pořád někdo říkal, co mají dělat, jaká je jejich role ve společnosti, každý byl někde zařazen, ať už chtěl nebo nechtěl, a jsou prostě takoví lidé, kterým to chybí. Já rozděluji lidi na ovce a ovčácké psy. A není na tom nic špatného, že někteří jsou zvyklí být těmi ovcemi ve stádu, pak ale není divu, že se jim stýská po starých klecích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

19:26 Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Někteří jsou schopni po orwellovsku nejen lhát, ale principem do…