Odrazí se podle Vás brutální útok radikálních islamistů ve Francii na evropské imigrační politice?
Jsem přesvědčený, že nějakým způsobem se odrazí, je to prohlubování problému, který začal být na začátku 21. století velmi výrazný. Od útoků 11. září 2001 to bohužel začíná eskalovat . Samozřejmě vím, že už v 70., 80. a 90. letech takovéto teroristické útoky v Evropě byly, ale domnívám se, že od 11. září 2001 začínají nabírat nový rozměr a začátek 21. století tím je poznamenán. Takže určitě se to nějak projeví a myslím, že je to jedno z nejaktuálnějších, ne-li nejaktuálnější téma pro všechny evropské země.
Souhlasíte s tvrzením, že multikulturalismus je mrtev, jak říkají mnozí politici v souvislosti s radikalizací 2. generace muslimů, kteří už se narodili v evropských zemích?
Nechtěl bych tuhle myšlenku úplně přijmout, já si nemyslím, že je mrtev, ale určité jeho podoby, jak jsme je znali v druhé polovině 20. století, se prostě radikálně mění. Myslím si, že jsou tady na druhou stranu nepřehlédnutelné signály, které ukazují, že představitelé různých duchovních proudů jsou schopni duchovní energii jakoby sčítat. Mám na mysli třeba aktivity nezapomenutelného papeže Jana Pavla II., který svolával mezináboženská setkání do různých měst. Takové jedno velké se uskutečnilo například v 80. letech v Assisi, kde zástupci různých duchovních tradic, neříkám, že se spolu modlili, protože některé ty tradice ani tyto kategorie nemají, ale dokázali sčítat tu duchovní energii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová