Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, jejíž poslanci se pozitivně dívají na Putina, má získat funkci šéfa bezpečnostního výboru. Jak se na tuto situaci díváte? Jsou obavy oprávněné, či zbytečné?
Rozhodně tyto obavy zbytečné nejsou. Vzhledem k preferencím této strany a řady jejich poslanců to rozhodně stojí za diskuzi. Divím se, že vítěz voleb hnutí ANO s tím nakládá tak lehkovážně. Myslel jsem si, že Okamurova strana projeví zájem například o petiční výbor, který má svou činností k přímé demokracii blízko. To bych viděl jako jasnou prioritu a i v samotném názvu mají přímou demokracii.
Domníváte se, že je ohrožena česká atlantická orientace? A proevropská? Čím to je, že tyto organizace ztrácejí u lidí na důvěryhodnosti? Na čí straně je chyba?
Samozřejmě v některých nešťastných krocích představitelů Evropské unie a samozřejmě tím, že například v médiích, která mají nejasné pozadí, se tyto chyby potom zveličují, prezentují a šíří se vyložené nepravdy. Obyčejný občan má problém se v informacích orientovat. Politici standardních stran k tomu přispívají, na úrovni Evropské unie se dělá řada chyb, ale také je zde pokřivený obraz, který není pravdivý. Jde o směs těchto dvou faktorů.
Chybou samozřejmě byla nezvládnutá migrační vlna, Merkelová pochybila ve své politice a to bylo využito i zneužito, zveličeno. Lidé mají tendenci paušalizovat, už nevidí evropskou vazbu a už nevidí pozitiva. Pramení z toho potřeba reformy komunikace a podobně; existují jasné dezinformace, se kterými těžko bojuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová