My nejsme Praha a máme Miloše rádi! Analytička sděluje o Zemanovi to, co se českým novinářům nebude líbit. Kdo ho nevolil, ať raději nečte

24.08.2015 6:41 | Zprávy

POLOČAS MILOŠE ZEMANA Analytička Irena Ryšánková má při sledování odpůrců prezidenta Zemana občas pocit, že se vrátila do padesátých let. Sám prezident podle ní na rozdíl od jiných dokáže reflektovat na to, co si myslí občané. Jeho negativní vztah k novinářům je pak podle Ryšánkové dán smutným historickým zážitkem a v současnosti i prostým faktem, že v drtivé většině podporovali jeho soupeře, Karla Schwarzenberga.

My nejsme Praha a máme Miloše rádi! Analytička sděluje o Zemanovi to, co se českým novinářům nebude líbit. Kdo ho nevolil, ať raději nečte
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Lze si v obecnosti říci, že šlo o úspěšného dva a půl roku? Je dobře, že prezidentem se stal zrovna Zeman, a ne Karel Schwarzenberg? Co by dnes bylo v Česku jinak, pokud se hlavou státu stal Schwarzenberg?

Já osobně se domnívám, že šlo o vcelku úspěšné období. Nedomnívám se, že by byl Karel Schwarzenberg lepším prezidentem. Pravděpodobně by měl více kladného prostoru v médiích, „pražská kavárna“ by byla asi nadšena čímkoliv, co by udělal. I kdyby nic nedělal. Myslím si, že by šel s hlavním, výhradně prozápadním politickým proudem. Ale jak se ukázalo, voliči odjinud než z Prahy jej pociťovali jako někoho, kdo je od nich odtržený. A Praha má tendenci zapomenout, že se nerovná České republice. Ani Poslanecká sněmovna si to nechce připustit. Jako poslanec a semilský starosta Jan Farský z TOP 09, který s otevřeností sobě vlastní nazval voliče Miloše Zemana, což je více než 2,7 milionu lidí, „masou s pivem“. Jen v jeho Semilech volilo Zemana 17 972 občanů. Otázka také je, zda by fyzicky zvládal to, co Miloš Zeman, tedy všechny zahraniční cesty, výjezdy do krajů a podobně.

Zeman se vydal poměrně aktivně na pole zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, rovněž jel do Číny. Co z jeho „východní“ politiky lze chválit a co ne? Podle expertů zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu… Je to dobře? Je něco, co se mu v oblasti vztahů s někdejším SSSR a Čínou nepodařilo, byť o to sám stál?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zničili průmysl. Vědomě. Šichtařová má jasno v tom, proč evropská auta nefrčí

17:55 Zničili průmysl. Vědomě. Šichtařová má jasno v tom, proč evropská auta nefrčí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ: V Česku se v prvním kvartálu vyrobilo méně aut než minulý rok, výroba …