Na Západ i Rusko číhá nebezpečný nepřítel. Poslankyně Pecková nejen o Ukrajině

01.08.2014 9:17 | Zprávy

Základním předpokladem pro zklidnění situace na Ukrajině je podle poslankyně a lékařky Gabriely Peckové (TOP 09) zastavení bojů. „Je-li situace vyhrocená, obtížně se jedná. Prvotní je zastavení agrese. Tam už se to rovná válečnému stavu. Prioritní je pochopitelně zamezit dalším lidským obětem," konstatovala v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Po ukončení otevřeného střetu však bude podle ní pokračovat takzvaný studený mír.

Na Západ i Rusko číhá nebezpečný nepřítel. Poslankyně Pecková nejen o Ukrajině
Foto: top09.cz
Popisek: Bývalá poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková

 
Evropská unie i USA přikročily k dalším sankcím vůči Rusku. Budou dostatečné a donutí ruské vedení změnit kurz své politiky?
 
Nelze to předjímat. Zda jsou dostatečné, ukáží nejbližší dny, či spíše týdny. Pokud se zjistí, že dostatečné nejsou, pak je třeba zvažovat další kroky. Buď sankce v jiné oblasti, anebo v té ekonomické. Jestli ještě tvrdší, to je otázka k diskuzi. Evropská unie i jiné struktury se tím budou zabývat. V tuhle chvíli je ale nejde hodnotit. Vždyť byl teprve zveřejněn rozsah sankcí.
 
Co vlastně může Západ dělat jiného, než zavádět sankce?
 
Na prvním místě by měl být vždy dialog. Nikdo nestojí o otevřené střety, násilí, blokády. Ale dialog podle řeckého základu znamená, že dvě strany spolu hovoří. Tady tomu tak není. První na řadě musí tedy být přivedení těch stran k jednacímu stolu. Teprve když toto úspěch nemá, může se mluvit o jiných formách. Zabývám se záležitostí v Radě Evropy, což je lidskoprávní organizace. Žádné ekonomické sankce uvalovat nechce ani nemůže. Rada Evropy zvolila mírnější postup vůči Ruské federaci. Zkrácením jejích hlasovacích práv do konce roku. Byla také ustanovena vyšetřovací komise, která má monitorovat jak dění na Ukrajině, tak vztahy s nejbližšími sousedy. Protože Gruzie a Moldavsko neudělaly dobrou zkušenost. Sousední státy mají obavy po anexi Krymu. Problém je v tom, že tato komise má výsledky předložit až v lednu 2015. Kvůli tomu jak rychle se situace vyvíjí a konflikt eskaluje, je to podle mě pozdě. Rada Evropy by měla od komise požadovat průběžné výsledky. Aby na ně mohla aktuálně zareagovat a volit kroky dle aktuální situace. To je moje pozice jako reprezentanta našeho parlamentu při Radě Evropy. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…