Nářez Zemanovi s Babišem a vážné pochybnosti o Ištvanově akci, kvůli které padl Nečas. Promlouvá Miroslav Kalousek

06.01.2015 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Poslední výrok prezidenta Miloše Zemana v médiích, že ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je premiérem války, opět vyvolal kritiku politiků. Místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi je líto, že prezident Miloš Zeman víc než hlava členského státu Evropské unie působí jako propagandista Kremlu. „Ukrajina se s anexí Krymu nemůže smířit úplně stejně, jako se Československo nikdy nemohlo smířit s tím, že přišlo o Sudety,“ prohlásil Miroslav Kalousek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že není možné vyčítat ukrajinskému premiérovi, že trvá na územní celistvosti své země.

Nářez Zemanovi s Babišem a vážné pochybnosti o Ištvanově akci, kvůli které padl Nečas. Promlouvá Miroslav Kalousek
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miroslav Kalousek

Když se ohlédnete za loňským rokem, co považujete za nejlepší a nejhorší, co se stalo v politice?

Za nejlepší považuji, že je tady stále ještě mír, nejnižší míra chudoby a jedna z nejnižších měr nezaměstnanosti. I když na všechno brbláme, tak to, že patříme do velmi malé části zeměkoule s relativně malou mírou chudoby a relativně velkou mírou bezpečí, pokládám za to lepší. To, co pokládám za nejhorší, je, že těch dvacet pět let zpátky, kdy jsme mohli žít ve svobodě a které k tomuto faktu vedly, je stále zpochybňováno a že velkou odezvu mají populistické a autokratické hlasy, že to chce úplně jiný systém.

Trochu jiný systém skutečně nastává, protože na místo tradičních stran nastupují populistická hnutí. Ani TOP 09 nebyla v loňských podzimních komunálních a senátních volbách příliš úspěšná. Už jste analyzovali příčiny tohoto neúspěchu?

TOP 09 byla mimořádně úspěšná v evropských volbách, nebyla úspěšná v komunálních volbách. Je evidentní, že je před námi mnoho práce v regionech, ve skutečném pojmenování regionálních problémů a jejich řešení, ve vyhledávání regionálních témat a v tom, abychom umožnili regionálním osobnostem se skutečně prezentovat. To je rozdíl mezi velkým úspěchem v evropských volbách s celostátními tématy a komunálních volbách s lokálními tématy. To jasně říká, kde je ten problém, a my na tom problému budeme pracovat.

Vaše strana je velkým kritikem zahraniční politiky Miloše Zemana. Jak hodnotíte jeho poslední výrok v médiích, že ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je premiérem války a zavrhuje mírová řešení, jak je navrhují evropské státy?

Znovu musím opakovat, že je mi velmi líto, že pan prezident mnohem víc než hlava členského státu Evropské unie působí jako propagandista Kremlu. Těžko vyčítat premiérovi suverénní země, že trvá na územní celistvosti své země, která mu byla garantována mezinárodními smlouvami a mezinárodním právem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

4:39 Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

Vzpoura vůči do očí bijícímu selhání a nekompetentnosti liberální oligarchie, jdoucí napříč společen…