Karel Schwarzenberg nedávno řekl, že „bychom bez EU chcípli hlady“. Vidíte to podobně?
No, v první řadě je pěkné, že nám pan Schwarzenberg demonstruje, jak vznosně se vyjadřuje ta šlechta, po které tady někteří pořád brečí. Tímhle výrokem ukázal, jak hodnotí české občany a jak pohrdá jejich prací. U nás se nic nevytváří? My jsme živi z nějaké renty z EU? Není to náhodou tak, že naopak to, co vygeneruje naše ekonomika, odchází z téměř jedné desetiny do zahraničí? A co takové daňové ráje jako třeba Lucembursko, které svou politikou vlastně obírá o daně ostatní členské země?
Druhou stranou tohoto výroku je pak servilní postoj vůči instituci, která selhává na všech frontách – na ekonomické, sociální, bezpečnostní – a vůči níž, poměrně logicky, stále více občanů EU projevuje značné znechucení.
Ze širšího kontextu tento výrok zapadá do takového lkaní, jak je český národ strašný, jak si neumí sám vládnout a jak musí mít nad sebou toho protektora, co nad ním bude pečlivě dohlížet. Pan Schwarzenberg se možná inspiroval jedním přisprostlým dopisem nejmenovaného redaktora, který cítil potřebu se vyplakat v Guardianu a podpořil přitom orientalizující předsudky o evropském východu.
Objevují se zprávy, že se na Německo řítí katastrofa v podobě pádu nebo alespoň obrovských potíží Deutsche Bank. Co je podstatou problémů největší německé banky a může to znamenat riziko nové velké krize?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo