Německo skutečně páchá sebevraždu. Je čím dál jasnější, že běženci nepřinesou ekonomice nic. Ekonomka Šichtařová natvrdo hovoří o rozkladu sociálního systému

27.09.2015 5:42 | Zprávy

ROZHOVOR Přístup Německa nabízet značné sociální výhody a zároveň bez omezení přijímat všechny cizince musí podle ekonomické analytičky a ředitelky poradenské společnosti Next Finance Markéty Šichtařové vést nevyhnutelně k tomu, že počet imigrantů dosáhne neufinancovatelného bodu. Imigrace je velkou zátěží a německý sociální systém lze označit za ekonomickou sebevraždu. O uplatnění migrantů na pracovním trhu spíše než kvalifikace rozhodne to, zda chtějí a jsou zvyklí pracovat.

Německo skutečně páchá sebevraždu. Je čím dál jasnější, že běženci nepřinesou ekonomice nic. Ekonomka Šichtařová natvrdo hovoří o rozkladu sociálního systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Když si vypůjčím název posledního vašeho blogu Imigrační ekonomická sebevražda, čím především ji Německo nebo celá Evropská unie páchá?

Sociální systém těchto zemí je značně předimenzovaný. Logicky nabízet tak značné sociální výhody a současně přijímat bez omezení všechny cizince musí nevyhnutelně vést k tomu, že počet imigrantů dosáhne neufinancovatelného bodu.

Máme vidět ve statisících migrantů potřebnou pracovní sílu, která vytrhne stárnoucí Evropě trn z paty, protože to jsou často lékaři nebo inženýři, jak se nás snaží přesvědčovat zastánci přijímání uprchlíků, nebo věřit upozornění mnichovského ekonomického institutu Ifo, podle jehož zprávy mají běženci velmi nízkou kvalifikaci, takže jsou spíš adepty na sociální podporu?

Podle mého soudu spíš Ifo institut má pravdu. Ale současně musím dodat, že jsem zatím neviděla jedinou skutečně hodnověrnou studii udělanou na velkém vzorku imigrantů v Německu a v dostatečném časovém odstupu, třeba rok po jejich příchodu, která by ukazovala, zda skutečně je mezi nimi nadprůměrná míra nezaměstnanosti. Intuitivně cítíme, že tomu tak spíš bude, ale intuice je málo, potřebujeme důkaz, abychom mohli na jeho základě argumentovat racionálně bez emocí.

V té zprávě se píše, že uprchlíci jsou ze zemí, kde je hodně analfabetů. Je vůbec reálné, že by se tito lidé mohli třeba i časem uplatnit na evropském pracovním trhu?

Ano, technicky vzato to možné je. Metař nepotřebuje umět spočítat, kolik tun smetí zametl. Otázka spíš stojí jinak. Chtějí tito lidé pracovat? Jsou zvyklí pracovat? Jsou ochotni přizpůsobit se? Takhle ta otázka stojí. Tohle nakonec rozhodne o tom, zda se stanou čistými příjemci sociálních dávek anebo záchranou pro důchodový systém, jak se často papouškuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…