O samostatnosti se rozhoduje na barikádách. Krev na ulicích Barcelony usvědčuje EU z pokrytectví. Ústavní expert vysvětluje, co se teď bude dít v Katalánsku

08.10.2017 10:24 | Zprávy

ROZHOVOR Není rozhodující, co říká právo, ani to, jak se vysloví lidé. Pro další vývoj v Katalánsku, které minulou neděli deklarovalo svou vůli po samostatnosti, bude klíčové, kdo získá moc. Ústavní právník Zdeněk Koudelka při té příležitosti rozebral i tendence vlád centralizovat moc, což můžeme pozorovat i v České republice.

O samostatnosti se rozhoduje na barikádách. Krev na ulicích Barcelony usvědčuje EU z pokrytectví. Ústavní expert vysvětluje, co se teď bude dít v Katalánsku
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Katalánsko deklarovalo v referendu zájem osamostatnit se od Španělska. Jaké ústavněprávní a mezinárodněprávní kroky jsou třeba, aby z této vůle obyvatel reálně vznikl samostatný stát?

Stát je mocenská organizace lidské společnosti. Rozhodující je, kdo vykonává moc na určitém území. Kromě politického vyhlášení nezávislosti je nutné, aby nový stát ovládl policii a armádu na svém území. Uvidíme, jak na vyhlášení nezávislosti zareaguje velení katalánské policie a katalánští vojáci ve španělské armádě. Například v případě odtržení Krymu od Ukrajiny bylo významné, že velení ukrajinského loďstva v Sevastopolu podpořilo odtržení od Ukrajiny a dodalo krymským politickým orgánům významnou mocenskou sílu.

Také bude významné, zda španělská madridská vláda se odhodlá k vojenskému zásahu a k vojenské okupaci Katalánska. Území je toho, kdo jej ovládá. Právní otázky jsou druhořadé, jelikož nový stát si vytváří revoluční cestou svůj právní řád. Vyhlášení samostatnosti bude v souladu s novým katalánským právním řádem a bude pramenem tohoto nového právního řádu, zatímco z pohledu španělského práva bude neústavní.

Katalánsko je autonomním územím v rámci unitárního státu. Kdyby bylo Španělsko federací a Katalánsko jednou z jeho zemí (pro příklad jako Kalifornie v USA nebo Bavorsko v Německu), byl by to pro jeho šance na osamostatnění nějaký rozdíl?

Španělsko dnes vykazuje znaky federace, byť takto označováno ústavně není. Jsou federace, které uznávají právo členského státu na vystoupení, což byl Sovětský svaz nebo Jugoslávie. Jsou však federace, které to neuznávají, což je USA a Německo. Proto se při odtržení jižních států USA 1861 severní státy dívaly na jižní jako na vzbouřence. Je to paradoxní, jelikož samotné Spojené státy vznikly vzpourou proti Británii. Rozhodující však nejsou právní, ale mocenské poměry. Spojené státy vzpouru proti Británii vojensky vyhrály, proto získaly nezávislost. Jižní státy USA svou vzpouru v občanské válce prohrály, proto samostatné nejsou.

Pojďme si ještě vysvětlit, co je to vůbec ta „autonomie“, kterou Katalánsko v rámci Španělska má.

Autonomie znamená, že určité území státu se spravuje jinak než většina území. Více věcí rozhoduje místní správa, a ne centrální vláda, která jinak vládne na zbývajícím území státu. Zajímavá je autonomie Grónska, které přesahuje velikost mateřského Dánska. Katalánsko spolu s Baskickem má faktickou odlišnost v tom, že lidé na jejich území se hlásí k jinému národu a užívají jiný jazyk než španělštinu (kastilštinu). To odlišuje Katalánsko a Baskicko od jiných oblastí Španělska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Najednou přivedl premiér tyto lidi.“ Šmucler dosvědčil začátek paniky za covidu

10:41 „Najednou přivedl premiér tyto lidi.“ Šmucler dosvědčil začátek paniky za covidu

V počátcích epidemie covidu-19, jehož první případy se objevily před pěti lety v čínském Wu-chanu, b…