Obchoduje na Ukrajině, šéfuje křesťanské mládeži a říká: Západ vyprovokoval násilí na Ukrajině. Rusko lže stejně jako Ukrajina. A Majdan...

05.08.2014 12:03 | Zprávy

ROZHOVOR Petr Jurčík je předsedou Mladých křesťanských demokratů a již pět let je jednatelem společnosti Ukraine Investment sídlící v Bratislavě, která se věnuje poradenství v podnikání na Ukrajině. Jurčík nedávno strávil měsíc na východní Ukrajině a do země jezdí často. Nelíbí se mu černobílé vidění konfliktu a lživou propagandu podle něho šíří obě strany konfliktu. Asociační dohoda s EU byla podle něho nevýhodná, výsledky Majdanu nejsou šťastné a bez dohody s Ruskem nikdy klid nebude.

Obchoduje na Ukrajině, šéfuje křesťanské mládeži a říká: Západ vyprovokoval násilí na Ukrajině. Rusko lže stejně jako Ukrajina. A Majdan...
Foto: archiv PJ
Popisek: Petr Jurčík

Václav Klaus uvedl, že krizi na Ukrajině vyvolaly Spojené státy americké a západní Evropa, které chtěly vyvolat nesmyslný konflikt s Ruskem, a ruský prezident Vladimir Putin je v celé věci nevinně. A Ukrajinci jsou obětí celého konfliktu. Co si o tom myslíte? Jak hodnotíte úlohu USA a EU? Nepřilévaly zbytečně oleje do ohně?

Nikdy jsem nebyl příznivcem konspiračních teorií, tudíž si ani nyní nemyslím, že by západní země měly primárně zájem vyvolat konflikt na Ukrajině. Stejně tak si myslím, že revoluce na Majdanu vznikla zpočátku spontánně na základě nespokojenosti lidí s ekonomickou situací v zemi. Ostatně na Majdanu 90 procent demonstrujících byli pokojní demonstranti. Je však pravdou, že západní země se na Majdanu posléze hojně angažovaly a svými prohlášeními a jednostranným viděním problému do jisté míry zasahovaly do ukrajinské suverenity tak, že nakonec vyprovokovaly zbylých 10 procent pochybných existencí k tomu, že revoluce měla násilný charakter, a navíc nedošlo ani k dodržení dohody, na které se shodly všechny zúčastněné strany. Západ, respektive Evropská unie, měl být garantem této dohody, ale velmi rychle od ní dal ruce pryč.

Nesouhlasíte s Petrem Jurčíkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.

Někteří politici či komentátoři říkají, že kdyby Janukovyč podepsal asociační dohodu s EU, spáchal by faktickou vlastizradu, protože byla pro Ukrajinu jasně nevýhodná, zatímco Rusové nabízeli více...

Asociační dohodu jsem měl možnost číst už jako návrh na podzim roku 2013 a je pravdou, že ve svém znění byla pro Ukrajinu ekonomicky nevýhodná, čemuž jsem se věnoval taktéž ve svém blogu. Jestli Rusové nabízeli více, to nedokážu posoudit, nicméně je pravdou, že asociační dohoda představovala přímé ohrožení ruské ekonomiky.

Můžete to nějak více specifikovat?

Mezi Ukrajinou a Ruskem již dlouhou dobu platí vzájemná dohoda o bezcelním pohybu některých komodit z Ukrajiny do Ruska a naopak. Rusové mají poměrně přísné celní předpisy sloužící k ochraně vnitřního trhu a pro řadu evropských dodavatelů, zejména v oblasti potravinářského průmyslu, je velmi složité se na ruský trh vůbec dostat. Některé firmy to řešily tak, že si založily pobočku na Ukrajině, která zboží nakoupila od své matky a toto zboží následně již jako ukrajinské s ukrajinskou etiketou prakticky bezcelně a bez větších omezení prodala do Ruska. Ukrajinské celní předpisy totiž byly oproti těm ruským ne tak striktní. No a nyní by se podepsala asociační dohoda, která prakticky veškeré stávající celní omezení ve směru na Ukrajinu zruší. Ukrajina by se stala tranzitní zemí a evropské zboží by zaplavilo ruský trh, tudíž je pochopitelné, že Rusko na to nějak zareagovat muselo, jelikož kvalita ruských výrobků v oblasti potravin je v porovnání s těmi našimi velmi špatná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…