Odpůrce Kremlu Pasko promlouvá o poměrech v Rusku. Putina nepotěší, ale přináší překvapivé závěry stran Ukrajiny

21.10.2014 7:52 | Zprávy

ROZHOVOR Separatisté z Donbasu vejdou do dějin jako bandité. Ruský prezident Vladimir Putin už je opustil, protože to není ekonomicky výhodné. V samotném Rusku ale naopak začíná vládnout tuhý režim. Vyšetřovatelé korupce sedí pod zámkem, rozmáhá se cenzura, všechno zdražuje. Investigativní novinář Grigorij Pasko se jako tvrdý kritik Kremlu nezapře.

Odpůrce Kremlu Pasko promlouvá o poměrech v Rusku. Putina nepotěší, ale přináší překvapivé závěry stran Ukrajiny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Investigativní ruský novinář Grigorij Michajlovič Pasko

Co vás v Rusku v poslední době nejvíc naštvalo?

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal generála Denise Sugrobova, který šéfoval Hlavnímu ředitelství pro ekonomickou bezpečnost a kontrolu korupce, jež působilo na ministerstvu vnitra. Jejich operativní materiály, šlo o první informace o korupčnících a podvodnících, dostávaly k rozpracování další policejní orgány, které vše připravily pro prokuraturu, odkud to šlo k soudu. Tato skupina vyšetřovatelů byla tedy pod trojitou kontrolou. Ze zhruba 42 000 operativních materiálů bylo k soudu dovedeno 36 000 trestních případů. Detektivové byli tedy velmi úspěšní. Pak se ale tito mladí bojovníci s korupcí soustředili na hlavní ruské korupčníky, což jsou lidé z kontrarozvědky, tedy z Federální bezpečnostní služby známé pod zkratkou FSB. Začali vyšetřovat korupci, která u nás byla doposud tabu, tedy praní špinavých peněz přes banky. FSB totiž takto financuje mnoho svých tajných a nezákonných operací. V nich se jedná o to, koho podmazat, komu udělat ze života peklo, koho umlčet. V Rusku je zhruba dvacet bank, přes něž je možné tyto operace provádět. No, a zmiňovaní policisté se na to zaměřili. Všechny je ale v únoru zavřeli do vězění. Devatenáct lidí.

Myslíte si, že je tedy FSB dokonalým nástupcem sovětského Výboru státní bezpečnosti, tedy KGB?

V negativním slova smyslu ještě lepším. KGB bylo více pod kontrolou, než FSB. Na dohled KGB se totiž soustředil výbor stranické kontroly a kontrolovaly ji ještě další orgány. FSB ale nekontroluje nikdo. U nás o tom skoro nikdo nepíše, jen deník Kommersant.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…