Omezit svobodu slova na obranu před propagandou Ruska? Bude to nezbytně nutné, říká rozhlasový expert Alexander Tolčinský

23.02.2015 11:47 | Zprávy

VÝCHOD – ZÁPAD? Komentátor Českého rozhlasu a někdejší diplomat Alexander Tolčinský pro ParlamentníListy.cz připomíná, že ČR je na dodávkách plynu stála závislá na Rusku. Tolčinský také v podstatě odmítá teorie o rusizaci Česka, prý nejsme tak důležitá země, aby nám Kreml věnoval tolik energie. Nicméně však souhlasí s tím, že v rámci omezení vlivu ruské propagandy je nutné určité omezení svobody slova.

Omezit svobodu slova na obranu před propagandou Ruska? Bude to nezbytně nutné, říká rozhlasový expert Alexander Tolčinský
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí

Jak zhodnotit českou geopolitickou pozici a zahraniční politiku za posledních 25 let? Objevuje se kritika naší přílišné loajality k USA a Západu obecně, prozápadní pozorovatelé naopak kritizují českou politickou praxi za neloajalitu k EU a přátelskost k Rusku. Kde je dle Vás pravda? Které osobnosti a proudy zanechaly v tomto smyslu kladnou stopu a které zápornou?

Teď tomu bylo čtvrt století od projevu československého prezidenta Havla v Kongresu USA. George Bush st. byl v Praze a zvonil zvonem svobody. Jeho nástupce Václav Klaus byl ve Washingtonu populární méně, i když se mu podařilo zorganizovat dva pražské summity za účasti ruského prezidenta Medveděva a prezidenta USA Obamy.

No a pak k našemu sbližování s Ruskem spíše než politici přispěli byznysmeni. Ruský trh je blíž, nároky na zboží nižší než na Západě a co si budeme povídat, jsme v dodávkách zemního plynu stále závislí na Rusku. Diverzifikace zdrojů je stále v „nedohlednu.“

Hovoří se o rozdvojení Evropy na severní část, která se spíše bojí Ruska, a jižní část, která se spíše bojí Islámského státu. Polsko či Pobaltí mají vůči Rusku tvrdý postoj, Slovensko, Maďarsko či Rakousko častokrát s Moskvou „jdou na kompromis“. Kde je v obou dilematech, tedy „severojižním“ i „středo-východoevropském“ do budoucna naše pozice, pokud jde o Rusko, jeho ambice na kontrolu jeho blízkého příhraničí, kritiku lidských práv v Rusku, starost o Ukrajinu apod.?

Ano je to přesně tak. Polsko a Pobaltí jsou radikálně protiruské. Není divu. Polsko bylo za pomoci carské říše a Sovětského svazu celkem 4 krát rozděleno. Připomeňme také, že dnešní Polsko leží o 200 kilometrů západněji, než před II. Světovou válkou. Stalin Polsku oblasti zabavené v roce 1939, s výjimkou okolí města Bialystok, nevrátil. To samé platí i o pobaltských státech. Ty jako samostatné z území Evropy na několik desítek let zmizely.

Co se týče Maďarska, premiér Viktor Orbán usiluje s Ruskem o korektní vztahy (Rusko mu za to zlevnilo plyn a slíbilo, že se zasadí o zrušení protiruských sankcí EU). Slovensko vyčkává a my nechceme na Ukrajinu dodávat zbraně. A pochybujeme o smysluplnosti sankcí. Rusko se snaží rozklížit jednotu EU, a jak vidíme, podařilo se mu to i v mnohem menší Visegrádské 4.

V českém prostředí se začínají množit často výstražné názory varující před ruskou hrozbou pro svět, pro Evropu. Komentátoři jako Šafaříková, Gabal nebo Šafr mluví o rusizaci Česka a jeho příklonu k Rusku. Je to reálná hrozba? Jak by dle Vás mohlo v příštích deseti letech Rusku proměnit architekturu Evropy? Je nutné se tomu bránit? Co teorie šířená špičkami NATO, že Rusko by mohlo otestovat soudržnost aliance vyvoláním hybridního konfliktu v Pobaltí?

Vladimír Putin to neudělá. Alespoň zatím ne. Byl by z toho konflikt nedozírných rozměrů. Terčem agrese by byli členové Severoatlantické aliance.

Je na místě se důvodně obávat nějakých výrazných ruských zájmů v naší zemi? Co by u nás mohlo Rusy zajímat? Vyhrotím-li otázku, mají nějaký zájem nás „vykrást“ a politicky ovládnout? Nebo jim jde jen o ekonomické partnerství?

Krátce. Nejsme tak důležitá země. Ekonomicky tu jejich podnikatelé působí, i když často přes „bílé koně.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…