Ostrý rozhovor s předákem TOP 09 Laudátem o Ukrajině, Američanech, Rusech, válce, demokracii a minulém režimu

20.08.2014 4:37 | Zprávy

ROZHOVOR Místopředseda TOP 09 František Laudát si myslí, že USA a EU nemají právo nepomáhat ostatním národům ke svobodě a demokracii. To podle něho platí i pro Ukrajinu. Ukrajinci by se měli ale sami rozhodnout. Podle něho chtějí svobodu a demokracii stejně jako Rusové. V závěru rozhovoru došlo k polemice o povaze a důsledcích „demokracie“, kterou šíří po světě Spojené státy.

Ostrý rozhovor s předákem TOP 09 Laudátem o Ukrajině, Američanech, Rusech, válce, demokracii a minulém režimu
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Před časem se objevila v médiích zpráva, že měl údajně existovat návrh dohody mezi Vladimirem Putinem a Angelou Merkel, který měl stabilizovat a urovnat situaci na Ukrajině a který měl obsahovat, že Ukrajina nevstoupí do NATO, asociační dohoda s EU zůstane platná, regiony by měly větší autonomii, Rusko by poskytlo finance Ukrajině a přestalo by podporovat rebely, Ukrajina by uznala připojení Krymu k Rusku a tak dále. Exprezident Václav Klaus zase řekl, že je potřeba především jednat a že řešení musí být vždy 6:4 nebo 5:5, ale nemůže být 10:0, protože to pak vyvolává negativní pocit druhé strany a taková dohoda pak není stabilní a trvalá a vznikne snaha to revidovat. Takže jestli není řešením přestat válčit, přestat používat silné výrazy a sednout si ke stolu. Není eskalace konfliktu problém?

Samozřejmě eskalace konfliktu je problém vždy. Myslím si, že situace není černobílá. Dnes existují v zásadě dva tábory. Jedni jsou ti, kteří fandí Rusům či chápou jejich obavy z toho, že Evropská unie a NATO se blíží přímo k hranicím Ruska. Z druhé strany jsou lidé, kteří mají představu, že nejlepší pro Ukrajinu je ji vtáhnout do západoevropské sféry vlivu a struktur EU a NATO. Hrozné je, že ta situace se má řešit mimo rámec Ukrajiny. Teď je otázka, zda když bude i v dobré víře velmocemi vymyšleno nějaké řešení, tak jestli ho přijmou samotní Ukrajinci na východě i západě. V minulosti existovaly doby, kdy se supervelmoci, Spojené státy a Sovětský svaz, byly schopny dohodnout na nějakém konsenzu co se týče Středního východu, ale stejně to nefungovalo, protože lidské vztahy na tom území formuje nenávist několika etnik a ne vždy se podaří nadekretovat seshora dohodu.

A co federalizace Ukrajiny?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Z čeho je financováno hnutí STAČILO?

KSČM má příspěvky od státu, ale stačilo přeci ne nebo ano? A pokud ne, tak z čeho je financováno? A je to tak, že teď už KSČM jako strana kandidovat nebude, ale budete kandidovat jako STAČILO? A jestli ano, proč vlastně stranu úplně nezrušíte, když jste de fakto založila novou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín: Zelenskyj se v Bílém domě choval jako v kyjevském cirkuse. Drze

14:00 Josef Mašín: Zelenskyj se v Bílém domě choval jako v kyjevském cirkuse. Drze

„Ztotožňovat období druhé světové války nebo studené války s konfliktem na Ukrajině je naprosto nesm…