Za příklad dává polskou společnost, která je v názoru na jednání Ruska vůči Ukrajině jednotná. „Naše společnost prošla na rozdíl od polské společnosti normalizací, která naprosto destruovala základní morální hodnoty ve společnosti, naše společnost je pořád svým způsobem nemocná,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz známý novinář.
Co říkáte poslednímu výroku ruského prezidenta Vladimira Putina o možném novém státním útvaru na jihovýchodě Ukrajiny?
Myslím, že namístě jsou velké obavy o mezinárodní bezpečnost a stabilitu východoevropského regionu. Ta situace je velice vážná a velice nebezpečná. Co mě na tom velmi trápí, je nejednotnost české veřejnosti. Když srovnám názory české a polské veřejnosti, musím říci, že se občas za některé naše spoluobčany stydím. A to proto, že když čelíme faktu znásilnění, je přece každý čestný člověk na straně znásilňované bytosti, ne na straně násilníka. Jsem opravdu znechucený, když si pořád čtu názory lidí, kteří jsou na straně agresora proti tomu, kdo je napaden.
Není to částečně vina politiků? Vy jste některé z nich v minulosti v této souvislosti i jmenoval, bývalého prezidenta Václava Klause a bývalého senátora za ČSSD Jiřího Vyvadila jste označil za kolaboranty, kteří ničí naši prozápadní orientaci.
Samozřejmě máme svobodu a je to tak, že si různí lidé myslí různé věci. Musím říci, že co se týče Václava Klause, jeho zodpovědnost za nejednoznačnou orientaci České republiky na mezinárodní scéně je opravdu značná a veliká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Libuše Frantová