Rusko nezablokovalo Spojeným státům dohodu o íránském jaderném programu. Pro ParlamentníListy.cz se situaci věnovala také analytička a novinářka Literárních novin Tereza Spencerová, která mimo jiné upozornila, že Rusko nenabouralo plány Evropské unie mít Řecko v eurozóně. Mohou svědčit tyto signály o mírném přibližování velmocí v otázce geopolitiky?
Politika Ruska je konzistentní. Postupují krok za krokem, jsou natolik hrdí, že si nenechávají mluvit do svých záležitostí. Pro ně není žádný problém sednout si k jednacímu stolu, ale musí být vnímáni jako rovnocenní partneři, a ne jako země druhého nebo třetího řádu, na to nikdy nepřistoupí. O jejich přístupu svědčí také názor na členství v G7: „Nechcete nás, nebudeme tady.“ Kdo vážně sleduje politiku a nevydává svá přání za skutečnost, musí pochopit, že tím říkají: „Nechcete nás v Evropě, dobře, vždyť na tomto světě máme možnost být rovnocennými partnery jinde.“ Už dávno skončila úpornost dřívějších aparátčíků. Jejich politika je variabilní a přizpůsobuje se podmínkám, zároveň uvažují dopředu. O tom svědčí i projekt Hedvábné cesty, který spojuje lidi a národy.
Jsou ovšem případy, kdy nic nenasvědčuje tomu, že by Rusové skutečně měli zájem o jednání. V nejbližší době chystají posílení letectva na Krymu. Údajně má jít o reakci na americkou základnu v Rumunsku. Zároveň připomeňme, že vše začalo anexí Krymu a tam šlo o porušení mezinárodních dohod ze strany Ruska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá