Před několika týdny nastal rozruch kolem policejní žádosti o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání ohledně kauzy Čapí hnízdo a Sněmovna ho nakonec vydala. Padají výzvy k jeho odstoupení z voleb, Babiš se prý cítí jako v 50. letech, hnutí ANO zpochybňuje vyšetřujícího policistu a většina médií, zvláště těch internetových, spekuluje už o tom, že Andrej Babiš bude zřejmě odsouzen. O účelovosti trestního stíhání před volbami se dokonce vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), za což sklidil vlnu kritiky i ze strany státních zástupců. Na druhou stranu řada politiků i komentátorů vidí ve zmíněném „ptačím“ projektu jasný dotační podvod. Co o tom všem soudíte vy sama?
Věřím soudním i policejním institucím a doufám, že nejsou jednoduše ovlivnitelné způsobem, o němž je přesvědčena veřejnost a o kterém spekulují media. Jednoznačné důkazy nemáme, ani v minulosti se masivní ovlivňování neprokázalo. Výjimkou jsou ojedinělé případy úplatkářství, svědčící o selhání jednotlivců, nikoliv o systémovém jevu. O této kauze nemám žádné podrobné informace s výjimkou těch mediálně prezentovaných. Na druhé straně opakující se otevírání politických kauz v době těsně před volbami je náhodou poněkud zasmrádle podezřelou.
V souvislosti s případem Čapí hnízdo prezident Miloš Zeman prohlásil, že sestavením vlády pověří vítěze voleb, i kdyby skončil Andrej Babiš ve vazbě. Co si o tomto prohlášení naší hlavy státu myslíte? Mělo by takové rozhodnutí nějaký dopad na naši republiku i v mezinárodním měřítku?
V ideálním státě by politik, který upadl do pouhého podezření, měl okamžitě na své funkce rezignovat. Ve státě, jaký bych si v ideálním případě představovala, by byla trestní stíhání vždy kvalitně důkazně podložená, svědkové by vypovídali pravdu, obvinění by se přiznávali, procesy by probíhaly rychle a efektivně a pachatelé by byli po zásluze potrestáni. Osoby omylem obviněné a posléze zproštěné viny by se v takové zemi vyskytovaly zřídka, pro všechny ostatní včetně novinářů by platila presumpce neviny, a nevinně pošpinění by se vždy obratem dočkali omluv a náhrady škody od státu i jeho představitelů. V takovém ideálním světě však nežijeme.
Osobně soudím, že politici si v jednotlivých státech nemají co vyčítat a ve všech zemích se dějí kauzy jistým způsobem srovnatelné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán