Jak se stavíte ke krizi na Ukrajině? Václav Klaus řekl, že krizi vyvolal Západ, který chtěl nesmyslnou konfrontaci s Ruskem. Probíhalo vměšování Západu na Majdanu?
Krize na Ukrajině má hlubší kořeny než vzpoura proti oligarchii. Ukrajinou prochází dávná hranice mezi Západem a Východem, mezi politickou západní svobodou a nesvobodou ruského samoděržaví, se kterým měli Ukrajinci historický konflikt. Bylo jen otázkou času, kdy se prozápadní síly probudí. Začaly se neohrabaně klubat už za Juščenka a Tymošenkové. Krizi ovšem Západ nepochybně vyvolal a na to, aby Ukrajině pomohl, nemá. Většina Ukrajinců chce na Západ, tak jako chtěli Středoevropané, vždyť i s naší nešťastnou Unií je tady mnohem lépe. Teď se probudil ukrajinský národ a Putin už Ukrajinu nikdy neovládne.
Klausův exkancléř Jiří Weigl uvedl, že Ukrajina je umělý útvar, rozpolcený. Není to tak, že když polovina Ukrajiny směřuje na východ a polovina na západ, tak je řešením buď kompromis ve formě neutralizované a (kon)federalizované Ukrajiny s vlivem Západu a Ruska, nebo její rozdělení na dva státy, prozápadní a proruskou část?
Každý stát je umělý útvar. Převážně ruské enklávy jsou relativně malé. Krym a tři kraje na jihovýchodě. Škoda, že nemohly být přisouzeny Rusku mírumilovně. Takhle bude Putin destabilizovat Ukrajinu, aby nemohla na Západ.
Když se podíváme na síť základen USA a NATO, jak obkličují Rusko, není reakce Ruska logická? Jak by se líbilo USA, kdyby v Mexiku Putin podporoval proruskou protiamerickou opozici a ta by svrhla legitimně zvoleného prezidenta a ustavila proruskou protiamerickou vládu?
Ale jistě. Jde o civilizační konflikt - už od Velkého schizmatu (1054) a pozdějšího růstu ruského impéria v byzantském duchu. Západ by měl uznat, že jsou Evropy dvě – východní a západní. Jak říkají francouzští unionisté s lidskou tváří, Západní Evropa by mohla vytvořit jednotný politický národ spontánně a za několik století, ale bez Řecka, Bulharska, Rumunska, Makedonie, Srbska a další východní Evropy. Věří však na lidskoprávní univerzalismus své civilizace, který zdědila po křesťanství. Křesťanství však ponechává politice autonomii, týká se spásy jednotlivce, nikoli světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík