Převratná událost v dějinách Slovenska. Analytik Chelemendik popisuje, co vidí za hlasitými projevy při víkendové návštěvě Lavrova

07.04.2015 18:55 | Zprávy

ROZHOVOR Na Slovensku prý otevřeli tabu. Za převratnou událost v dějinách státu považuje analytik a spisovatel, který žije na Slovensku, Sergej Chelemendik reakce veřejnosti při návštěvě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Bratislavě. „Myslím si, že dříve nebo později vznikne nějaké politické seskupení, které bude prosazovat vystoupení z NATO a orientaci Slovenska směrem k Rusku,“ uvedl také Chelemendik v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Analytik také tvrdí, že česká politická scéna s výjimkou prezidenta se zásadně vyhýbá geopolitickým tématům.

Převratná událost v dějinách Slovenska. Analytik Chelemendik popisuje, co vidí za hlasitými projevy při víkendové návštěvě Lavrova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Romana Jocha (ze 7.4.) (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30.3.)+ (z 21.3.), Pavlíny Filipovské, Jaroslava Hutky, Pavla Svobody, Miroslavy Němcové, Zdeny Mašínové, gen. Jiřího Šedivého, Karla Schwarzenberga (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.) Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1) Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka LaudátaPavla Teličky, Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, Jiřího Zlatušky, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského,  Martina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , , Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje ZubovaKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

 

Na 70. výročí osvobození Bratislavy přijal pozvání ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle některých médií „rozdělil Slováky“. Do jaké míry je pravdivé to, že Lavrov byl veřejností přijat a prezidenta Andreje Kisku vypískali?

K dispozici máme řadu videozáznamů, které situaci přesně popisují. Z toho, co jsem viděl, na Kisku lidé křičeli: „Hanba! Zrádce! Nechceme Kisku!“ To je ve slovenských dějinách něco převratného, protože nevím, jestli někdy takto dav křičel na prezidenta. Existuje dost velký předpoklad, že tento trend bude pokračovat. Na Lavrova povolávali: „Lavrov! Rusko.“ Nejdůležitější, co jsem zaslechl, ale bylo: „Nechceme NATO.“

Zmínil jste, že situace může mít pokračování. Jaké?

Stala se zásadní věc. Na Slovensku vzniklo seskupení lidí, kteří se nebojí veřejně podpořit Rusko a jeho politiku. Tito lidé, podotýkám z různých skupin, se ve sváteční den sešli v dost velkém počtu. Sjednotili se v tom, že přišli podpořit Rusko. Myslím si, že odsouzení Kisky bylo spontánní a vyvolal to on sám tím, že přišel samostatně, odmítl klást věnce společně s Lavrovem a předtím se dost útočně vůči Lavrovovi choval, když ho u sebe ráno přijal. Na Slovensku se otevřelo tabu o veřejném odporu proti NATO a veřejné podpoře Ruska, což bude pokračovat. To vidím jako zásadní věc.

Na Slovensku probíhají demonstrace proti umístění stálé základny NATO. Jak moc je reálné, že by Slovensko nabralo jiný než dosavadní geopolitický směr?

V Čechách působí KSČM, která má v programu vzdor proti NATO a základnám. Je parlamentní stranou. Na Slovensku taková strana v parlamentu není. Celý protest, který byl na Slavíně, podle toho, co jsem viděl a četl, podpořila jen mimoparlamentní Komunistická strana Slovenska. Myslím si, že dříve nebo později na Slovensku vznikne nějaké politické seskupení, které bude prosazovat vystoupení z NATO a orientaci Slovenska směrem k Rusku.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: České potraviny mizejí. Maso i vejce. Lidé musí vidět tato čísla

9:50 Veleba: České potraviny mizejí. Maso i vejce. Lidé musí vidět tato čísla

„Napadá mě, že náš trh je ideální pro několik nadnárodních obchodních společností, které si zde moho…