Jak hodnotíte mezinárodní situaci v roce 2014? Čím je pro vás svět jiný než na začátku roku? Koho a čeho se bojíte v roce 2015? Je nebezpečím Rusko? Nebo islámský radikalismus?
Islámský radikalismus je jistě nejen nejaktuálnějším, ale také dlouhodobým problémem číslo jedna. Ale musíme se podívat po příčinách zhoršení situace. Jsou to neustálé snahy Spojených států amerických o takzvaný vývoz demokracie a jejich vlastních hodnot do cizích suverénních států, které mají nejen dlouhodobější historii, ale i jinou kulturu. Navíc jde o snahy, které jsou jen evidentní zástěrkou pro primární reálně ekonomické zájmy na těchto územích. Dříve prosperující stát Libye je v rozvratu a vznikají tam radikální skupiny. Nejtolerantnější stát Blízkého východu, Sýrie, byl neustále atakován ze strany USA a nyní musí Bašár Asad čelit islámským radikálům a USA jen přilévají olej do ohně. Irák, Afghánistán, Egypt a tak dále.
Výsledek vměšování a destabilizace ze strany USA je ve všech případech strašný. Důsledkem je radikalizace, terorismus a uprchlictví. Uprchlictví pak dopadá hlavně na Evropu, a proto by si státy EU měly uvědomit, že podpora akcí USA je jen v zájmech USA, ale nikoliv našich. Jakoukoliv snahu o přerozdělování si přistěhovalců a uprchlíků v rámci Evropy tvrdě odmítám, ale mám strach, že této snaze budeme nyní muset jednoznačně čelit, podle dosavadních vyjádření již nových nebo staronových představitelů EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík