Zpráva o tom, že si USA přejí stálou vojenskou přítomnost na území ČR, se ukázala jako dezinformace s tím, že by šlo pouze o občasná společná vojenská cvičení. Podporujete tato cvičení i v současné geopoliticky vyhrocené situaci? Nemohlo by to Rusko vnímat jako provokaci?
Společná vojenská cvičení probíhají v každé době a rozdíl je pouze v tom, že dnes se o nich poněkud více mluví. Dokonce bych ale neřekl, že se nějak podstatně zvýšila frekvence těchto cvičení, která, jak víte, mají nejrůznější kódová označení. Já jsem samozřejmě odpůrcem stálých základen na našem území v době míru, proto jsem také například byl odpůrcem radaru v Brdech, protože to byla základna svého druhu. Naprosto mi ale nevadí a naopak považuji za samozřejmé, jestliže, jsme-li členy Severoatlantické aliance, tak na území členských států, které se v tom střídají, občas probíhají nějaké manévry nebo vojenská cvičení. Myslím, že se z toho dělá tak trošku mediální bublina.
Někteří čeští politici, jako třeba místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek nebo europoslanec ODS Jan Zahradil, se vyslovili, že by si stálou americkou vojenskou základnu v Česku přáli…
Já plně chápu takové přání ze strany tzv. hraničních států, což jsou v podstatě především baltské země. A jestliže vláda jakékoli baltské země takové přání vysloví a Američané mu vyhoví, tak nemám naprosto žádné právo proti tomu protestovat, protože to je v podstatě bilaterální záležitost těchto dvou zemí.
Ještě k těm vojenským manévrům. Je možné zaznamenat názory, že by šlo o zastrašení Ruské federace kvůli obavám z případných vojenských agresí. Je podle vás v současné době namístě Rusko jakkoli zastrašovat?
Článek pět Severoatlantické smlouvy mluví o kolektivní sebeobraně, takže myslím si, že například zmíněné baltské země, které jsou členy NATO, jsou v naprostém bezpečí. Sám jsem řekl už před rokem a nedávno jsem to opakoval v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že kdyby Rusko napadlo východní Ukrajinu formou invaze, a invaze není vyslání několika set dobrovolníků, invaze je minimálně sto padesát tisíc vojáků, pět tisíc tanků – to jsme v šedesátém osmém zažili – tak že by byla nutná reakce Severoatlantické aliance. Ale podle posledního vývoje se zdá, že naštěstí nehrozí vážné nebezpečí ruské invaze na východní Ukrajinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka