Pane prezidente, Turecko poslední dobou výrazně vyhrožuje Evropě. Erdogan prohlašuje, že Evropa je fašistická a krutá jako před válkou. Jsme prý na scestí, a když se nezměníme, půjde nám všude ve světě o život. Jak tuto ostrou rétoriku vnímáte?
Nehraji si na věštce, a proto jsem se o tom radil s celou řadou lidí, kteří se Tureckem někdy i profesionálně zabývají. Většinový názor zní: Erdogan těžko může na jedné straně uvolnit, respektive zrušit dohodu s Evropskou unií a pustit sem najednou tři miliony migrantů, a to z toho prostého důvodu, že mu pak v ruce nezbyde žádná karta, se kterou může hrát. Druhý závěr ale zní, že Erdogan to může rozfázovat, to znamená otevřít balkánskou cestu, pustit sem milion migrantů, dva miliony si nechat, a tím mu pořád ještě nějaká karta zůstane a touto kartou může vydírat EU jak z hlediska zrušení víz, tak z hlediska finanční pomoci. Pokud jde o přijetí do EU, myslím si, že s tím už nikdo nikdy vážně nepočítá.
Němci dokonce řekli, že turecký prezident není ve Spolkové republice vítán. Přitom je Turecko stále naším partnerem v NATO. Kam až tyto vyhrocené spory mohou podle vás zajít?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka