Prostě kriminálníci. Zakročit, udeřil generál Šedivý proti neziskovkám

02.08.2017 7:12 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud bude v Evropě přibývat frustrovaných uprchlíků s jejich úrovní myšlení, kdy lidský život nemá pro ně valnou cenu, tak budou znovu brát do rukou nože, či nasedat do aut s úmyslem se těm úspěšnějším pomstít,“ konstatoval bývalý nejvyšší vojenský velitel české armády a nynější pedagog Vysoké školy CEVRO INSTITUTU generál Jiří Šedivý. K tématu migrace přes italskou cestu pak ještě dodal: „Co se týká těch nevládních organizací, které vozí na italskou půdu uprchlíky, tak ty jednoznačně překračují zákon. Podílejí se na neštěstí těch lidí, kterým pašeráci naslibovali modré z nebe a kteří budou muset dále podstoupit všechna nebezpečí, než se na evropskou pevninu dostanou, včetně rizika navrácení zpět.“

Prostě kriminálníci. Zakročit, udeřil generál Šedivý proti neziskovkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál v záloze Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu české armády

Italové nápor běženců zejména z Afriky už řadu měsíců nezvládají, a také proto několikrát jednali s náčelníky jednotlivých frakcí na jihu Libye o lepší kontrole hranic. Nicméně zastavit proud uprchlíků se Římu nedaří i proto, že neziskové nevládní organizace – a to zejména ty mezinárodní – ekonomické migranty do Itálie stále vozí. Nyní dokonce zástupci těchto neziskových organizací odmítli uzavřít s italskou vládou dohodu o zastavení přísunu uprchlíků. Zdůvodňují to argumentem, že by se pak prý daleko víc nelegálních migrantů utopilo, nicméně řada politiků je i obviňuje ze spolupráce a z obchodů s pašeráky lidí... Co s tím dělat? Měl byste na to recept, jak tento stav vyřešit?

Itálie má nyní dohodu s libyjskou vládou i o tom, že může patrolovat v jejich teritoriálních vodách a může čluny s uprchlíky vracet zpátky na libyjské území, což je výrazný krok vpřed. Pokud to budou Italové skutečně dělat, bude to mít jistě dost pozitivní dopad na problematiku migrace.



Co se týká těch nevládních organizací, tak to je diskuse o ničem. Ony prostě jednoznačně  překračují zákon, dělají prakticky to stejné, co nelegální převaděči. Podílejí se na neštěstí těch lidí, kterým pašeráci naslibovali modré z nebe a kteří budou muset dále podstoupit všechna nebezpečí i frustrace, jakmile se na evropskou pevninu dostanou, včetně rizika navrácení zpět.  Pokud nechtějí, aby se uprchlíci topili, tak přece musí udělat všechno pro to, ať se na moře nedostanou. Ano, ať pomohou těm, kteří mají skutečně důvod a prchají před válkou či terorem, ale už ne ostatním – ekonomickým běžencům, kteří v Evropě bez řádného azylového řízení nemají co dělat. To jsou ze strany těch organizací neférové, kriminální aktivity, které by se měly postihovat.

Evropská unie se snaží Itálii pomoci v její těžké situaci. Také český ministr vnitra nabídl policisty a víc než 20 milionů korun na ostrahu hranic před „nelegály“ z Afriky. Nicméně Německo a Francie se už také zavázaly přijímat z Itálie v rámci známých povinných kvót daleko více uprchlíků, kteří budou splňovat podmínky pro získání azylu. Domníváte se, že to je správný přístup a že si Evropská unie i s tímto „italským“ problémem nakonec poradí?

Já si naopak myslím, že Evropská unie si s tímto fenoménem poradit dlouhodobě neumí. Otázkou zůstává, kdo z těch uprchlíků vlastně může emigrovat do Evropy a požádat o azyl. Válka v Iráku pomalu končí, možná i v Sýrii; v severní a střední Africe sice panuje násilí, ale to není zaviněné válkou. Většina z těch běženců jsou ekonomičtí migranti, kteří uvádějí náboženské nebo etnické pronásledování, s tím si však musí umět poradit tamní africké vlády. Statisíce lidí odtamtud se proto nemohou jen tak přestěhovat do Evropy. Německo a Francie se znovu pouštějí do zbytečných, nerozumných aktivit. V rámci azylového řízení se totiž opět zjistí, že valná většina z těch uprchlíků nemá právo na azyl, budou je chtít potom vrátit, jenže jejich domovské země je zase nepřijmou. A u těchto lidí pak vznikne obrovská frustrace, kdy pak velmi snadno inklinují k terorismu. Je to začarovaný kruh, gordický uzel, který se ale musí rozetnout prvoplánově na území afrických států a v zemích Středního východu, nikoliv v Evropě.

V minulých dnech islámští teroristé znovu zaútočili v Německu, konkrétně v Hamburku a v Kostnici, a zůstali za nimi opět mrtví. I v jiných částech Evropy náboženští fanatikové používají běžně dosažitelné prostředky, jako jsou nože, motorové pily či osobní nebo nákladní auta. Dá se těmto útokům vůbec zabránit, anebo si máme na ně pomalu „zvykat“? Nebylo by od věci, aby právě v západoevropských státech uvolnili legislativu například ohledně držení krátkých zbraní (pistole, revolvery)? A co si myslíte o tom, že vedení EU jde právě opačným směrem?

Já jsem přesvědčen, že ve většině Evropy není restrikce ohledně držení zbraní nijak přehnaná a že za určitých podmínek, když je k tomu důvod, není problém si pořídit pistoli na méně než 20 nábojů stejně jako u nás. I když v Česku jsme v tomto ohledu trochu liberálnější. Proto považuji veškerou diskusi kolem toho za zbytečnou. Mám spíše obavy z toho, když u nás bude existovat tolik ozbrojených ochránců veřejného pořádku, aby pak z toho nezačaly vznikat i pouliční konflikty a my abychom nakonec nezjistili, že jsme si vlastně sami způsobili ještě větší problémy. Ve větším vyzbrojování veřejnosti nevidím cestu; především musí dobře fungovat policie, kterou musí být vidět a která se má snažit i o maximální prevenci kriminality. Není možné, aby strážníci chodili po Václaváku jen tak, bavili se mezi sebou a neviděli různé přestupky, nebo dokonce ignorovali dealery drog.

Také s vaší otázkou souvisí řešení problému migrace. Pokud bude v Evropě přibývat frustrovaných uprchlíků, žijících na okraji společnosti, s jejich úrovní myšlení, kdy lidský život nemá pro ně valnou cenu, tak budou znovu brát do rukou nože či nasedat do aut s úmyslem se těm úspěšnějším pomstít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…