Evropská komise chce zavést sankční řízení vůči Česku kvůli nenaplnění uprchlických kvót. Česko totiž přijalo jen 12 migrantů a dále v tom už nechce pokračovat. Souhlasíte za této situace se stanoviskem současné vlády, že bychom se neměli podvolovat tlaku z Bruselu a setrvat na svém stanovisku? Anebo bychom měli ustoupit, protože, jak tomu bylo už i v minulosti, uprchlíci stejně pak naberou směr Německo či Rakousko a u nás nezůstanou?
Pokud jsme se už rozhodli přijmout určitou linii, že uprchlíky brát nebudeme, tak bych se zcela jednoznačně přimlouval za to, ať v tom setrváme. To vyplývá i ze skutečnosti, že ta myšlenka s kvótami není zrovna šťastná, jelikož nikdy nefungovala a fungovat ani nebude. Nemyslím si také, že by bylo dobrým řešením přijímat někoho jen tak naoko. My jsme se, pokud vím, zavázali i k dobrovolnému přijetí, a jestliže někdo trvá na povinném přerozdělování, tak to určitě nepovažuji za rozumné řešení.
Jak vůbec otázku povinných uprchlických kvót vnímají vaši studenti? Jsou spíše příznivci „všeobjímajícího“, sluníčkářského řešení nebo zastávají v této souvislosti tvrdší, odmítavé stanovisko?
Já vyučuji evropskou integraci v prvních i vyšších ročnících studia. Tam se setkávám s celou škálou postojů, jak jste uvedl, od těch sluníčkářských až po ty nekompromisní. Nejvíce asi převládá mezi studenty obecný názor, že Česká republika by měla určitý počet migrantů přijmout, ale jen ty, co si sama vybere a prověří. Takový výběr by neměl v žádném případě narušit bezpečnost naší země. Ten důraz na bezpečnost je od nich opravdu hodně zdůrazňovaný.
Zakladatel ODS a druhý český polistopadový prezident Václav Klaus prohlásil v reakci na sankční řízení EU kvůli kvótám, že by se mělo Česko připravovat na odchod z Evropské unie. Jak toto jeho razantní prohlášení vnímáte?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán