Jak celkově vnímáte návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně?
Je to trochu přehnané, jedna návštěva během jednoho roku stačí a měl by dodržovat solidaritu se státy Evropské unie a státy Severoatlantické aliance. Koneckonců u těchto spolků není dobré vybočovat na truc.
Domníváte se, že jeho přítomnost v Číně může změnit obrázek o České republice v Evropské unii, nebo ve světě?
Nezlepší se. Samozřejmě jde o to, co se děje v soukromém životě. Vidíme, že lidé nás posuzují na vesnici, malém městě, v Praze i ve světě podle toho, s kým se stýkáme. U koho jsme zvaní, s kým sedíme v hospodě, koho zveme k sobě. Podle toho lidé posuzují. Taktéž je to v politice.
Je známo, že se prezident snaží navázat, ale i obnovit kontakty mezi naší republikou a Čínou, jedná s investory a podobně. Jak se na to díváte v tomto kontextu?
Jaké obnovování? Tyto vztahy stále existovaly, s Čínou máme diplomatické i obchodní vztahy a obchod s Čínou během posledních let vzrostl. Nevidím, kde by se měl zvlášť změnit výsledek, k čemu to vede. Odůvodnění obchodní diplomacií mi přijde poněkud prázdné, jde o snahu se porovnávat s nejmocnějšími muži na světě jako je Putin a dalšími podobnými politiky. Každý si zvolí svoji společnost, jak se mu to hodí.
Může být tohle jediný motivátor prezidenta, nejde zároveň o něco jiného?
I hospodářství možná hraje jistou roli, ale podívejte se na výsledky jeho politiky. Stačí se podívat na čísla a pak o tom můžeme diskutovat, když začneme předkládat fakta.
Proč to tedy Miloš Zeman dělá? Co ho vede k takovým návštěvám?
Ješitnost, ješitnost, ješitnost. Ješitnost jako u spousty politiků, chtějí vládnout a prosadit se. On bude ten jedinečný ze Západu, kdo bude stát mezi těmito mocnými pány. Je to ješitnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová