Schwarzenbergův muž se těžce obul do Zemana: Šaškování s krtečkem v náručí české ekonomice nepomůže

30.08.2015 11:25 | Zprávy

POLOČAS MILOŠE ZEMANA Polovinu volebního období prezidenta Miloše Zemana podrobil drtivé kritice poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz mimo jiné uvádí, že hulvátský slovník páté cenové skupiny je to nejmenší, co mu na něm vadí. Všímá si kauz s Ferdinandem Peroutkou i Vratislavem Mlynářem. I v případě Islámského státu a utečenců se podle Ženíška podbízí populistickým prohlášením o rozmístění armády na našich hranicích.

Schwarzenbergův muž se těžce obul do Zemana: Šaškování s krtečkem v náručí české ekonomice nepomůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Ženíšek

Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Lze říci, že šlo o úspěšné období? Je dobře, že prezidentem se stal zrovna Zeman, a ne Karel Schwarzenberg? Co by dnes bylo v Česku jinak?

Ode mne nikdo nemůže čekat nic jiného, než že odpovím, že Karel Schwarzenberg by byl nepochybně takovou hlavou státu, kterou bych si opravdu přál. Prezidentský úřad by jistě neztratil svoji důstojnost, prozápadní orientace by byla zachována a pokračovala v tradici české zahraniční politiky v podobě ochrany lidských práv, která byla snad jedinou srozumitelnou značkou České republiky ve světě. V Evropě i v USA by měl náš prezident otevřené dveře, nemusel by si to vynahrazovat cestami do Pekingu či Moskvy s krtečkem v ruce, neschvalovaly by se zákony na povel prezidenta a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Voliči však rozhodli jinak a v demokracii nezbývá nic jiného, než tuto volbu respektovat. To však neznamená, že by člověk nemohl kroky prezidenta Zemana kritizovat či upozorňovat na mnohá nebezpečí, která od současné hlavy státu plynou.

Zeman se vydal poměrně aktivně na pole zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, rovněž jel do Číny. Co z jeho „východní“ politiky lze chválit a co ne? Dle expertů zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu. Je to dobře? Je něco, co se mu v oblasti vztahů s někdejším SSSR a Čínou nepodařilo, byť o to sám stál?

Mnoho lidí říká, že je to vlastně jedno, kam prezident jezdí a že i řada západních politiků jezdí do Číny a do jiných nedemokratických režimů. Mají nepochybně pravdu. Obrovský rozdíl je ale v tom, že oni jsou také často zváni do Washingtonu, Paříže, Berlína či Londýna a pokud přijedou do Číny, tak se tam nijak neplazí po kolenou, jak to naše hlava státu s oblibou dělá. Naše hlava státu jezdí naopak hlavně do Číny a Moskvy a ještě na akce, kam žádná jiná hlava státu Západu nejede.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura se neudržel: Hodinu a 20 minut jsme čekali, než se Rakušan uráčí přijít do práce

14:12 Okamura se neudržel: Hodinu a 20 minut jsme čekali, než se Rakušan uráčí přijít do práce

Fialova vláda prosadila přijetí tzv. migračního paktu EU a teď navrhuje kosmetické změny, tedy že po…