Šílené divadlo, jste hloupí jak Vasil Biľak. Tereza Spencerová o konferenci o ruské propagandě, o prohře Erdogana i o tom, kdo stojí za Hillary Clintonovou

03.03.2016 8:01 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Příměří v Sýrii není žádné příměří, ale jen dočasné zastavení nepřátelských akcí, upozorňuje ve svém pravidelném hodnocení týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz analytička a editorka Literárních novin Tereza Spencerová. Ta rovněž rozebírá nehezkou situaci tureckého prezidenta Erdogana, vyjadřuje se k proběhlé akci elaborující propagandu Ruské federace a sděluje svůj názor na Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou.

Šílené divadlo, jste hloupí jak Vasil Biľak. Tereza Spencerová o konferenci o ruské propagandě, o prohře Erdogana i o tom, kdo stojí za Hillary Clintonovou
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Máme zde stále trvající příměří v Sýrii. Stále platí, ale mnohé se o něm napovídalo. Prý jde o příměří, které vyhovuje Putinovi, protože se zachová jako v Debalcevu: Zcela bez respektu k příměří získá, co chce, a pak teprve to příměří začne. Americký tisk píše, že letecké útoky, které od počátku příměří provedli Rusové, z většiny útočily na rebely podporované USA. Není tomu tak? A jak jste napsala, na většinu území Sýrie se příměří nevztahuje. Takže tedy... Jak dál?

Nevím, jak dál. Můžu jen tipovat. Ještě předtím bych ale chtěla připomenout, že v Sýrii nebylo vyhlášeno „příměří“, nýbrž jen „zastavení nepřátelských akcí“. Na první pohled to vypadá jako hra slov, ale „příměří“ má z hlediska mezinárodního práva svá pravidla a důsledky, což nevyhovovalo Spojeným státům. Jejich ministr zahraničí John Kerry sám připustil, že je pro ně výhodnější „bezdůsledková“ dohoda na „zastavení nepřátelských akcí“ – když to poruší někdo z amerických „koní“, nebude ho možné potrestat podle pravidel. A Rusové blahosklonně kývli.

Tento americký přístup lze i pochopit, protože zatímco Rusko je v čele aliance, která má společný cíl, a tím je porážka fanatického islámu Daeše, al-Káidy a dalších, na straně USA jsou nepředvídatelní „spojenci“ typu Turecka a Saúdské Arábie, kteří mají v Sýrii své vlastní zájmy. A navíc protichůdné – Turci by rádi v Damašku viděli vládu „svého“ Muslimského bratrstva, zatímco Saúdové „Bratry“ likvidují, jak jen mohou, protože MB se od ostatních islamistických organizací odlišuje ochotou fungovat v parlamentním systému. Tedy jít do voleb. A jakékoli alespoň náznakově svobodné volby by znamenaly konec saúdské vládnoucí rodiny. A tak Saúdové podporují Daeš a al-Káidu a ostatní „skalní“ síly, které jako by vystoupily ze středověku a chtějí tam celý vývoj znovu i vrátit. Takže chápu, že USA nechtějí nést za své vazaly přímou zodpovědnost; proto jen ono neuchopitelné „zastavení nepřátelských akcí“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslechnete Fialu a takto dopadneme. Profesor Budil zcela narovinu

18:06 Poslechnete Fialu a takto dopadneme. Profesor Budil zcela narovinu

Současné evropské politické elity byly vychovány a vybrány na základě služebnosti a loajality vůči a…