Sociolog: Babišovi odpůrci budou vždy tvrdit, že jeho vláda je špatná, příznivci že dobrá. Hlavní je, aby nějakou vládu sestavil a začalo se pracovat

01.11.2017 20:31 | Zprávy

ROZHOVOR „Česká veřejnost očekává, že Andrej Babiš sestaví vládu, to je to hlavní. S kým to bude, je tak trochu vedlejší. Jeho odpůrci jsou přesvědčeni, že to bude vláda špatná, ať v ní zasedne kdokoli. A jeho příznivci naopak věří, že to bude vláda dobrá, protože Andrej Babiš to zvládne,“ říká analytik a sociolog Jan Herzmann. Pokud by došlo k předčasným volbám, vysvětlil, že veřejnost by jako viníky vnímala ty strany, které se s hnutím ANO odmítly domluvit. Navíc by musely zvládnout financovat tři volební kampaně za sebou. A není vyloučeno, že by to Babišovu pozici ještě posílilo.

Sociolog: Babišovi odpůrci budou vždy tvrdit, že jeho vláda je špatná, příznivci že dobrá. Hlavní je, aby nějakou vládu sestavil a začalo se pracovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: sociolog Jan Herzmann

Je výsledek voleb z pohledu vás jako sociologa překvapivý? Nebo se dal očekávat?

Záleží na tom, s jak velkým odstupem se na výsledky voleb díváme. Z opravdu globálního pohledu výsledek velkým překvapením není. Čekali jsme jednoho silného vítěze, který možná dostane i dvakrát víc hlasů než druhý v pořadí, čekali jsme čtveřici pronásledovatelů s výsledkem někde kolem deseti procent a mluvili jsme o tom, že dvě až tři strany se mohou do Poslanecké sněmovny dostat díky zisku těsně přes pět procent. Čekalo se i to, které strany budou do které skupiny patřit. Od takzvaných tradičních stran jsme čekali celkový „ústup ze slávy“, naopak se dalo předpokládat, že posílí různá protestní uskupení. I to se nakonec stalo.

Je přeci jen něco, co vás překvapilo? Ať už úspěch SPD a Pirátů, nízká podpora TOP 09, či Starostové, kteří se dostali do Sněmovny?

Ale samozřejmě, při bližším pohledu na výsledky voleb je těch překvapení celá řada. Začínají výsledkem hnutí ANO. Už od června podle různých průzkumů toto hnutí spíše oslabovalo, medián hodnot, které mu připisovaly různé volební modely, byl týden před volbami 26,5 procenta a některé modely včetně naší prognózy byly dokonce kolem 24 procent. V posledním týdnu pak přišel zvrat, hnutí posílilo a nakonec atakovalo hranici 30 procent hlasů. To pro mne bylo daleko větším překvapením než výsledek Pirátů a SPD nad hranicí 10 procent – podpora obou těchto uskupení už nějakou dobu rostla a takové trendy se obvykle těsně před volbami nemění.

Šokem pro mne byl výsledek parlamentní levice, tedy KSČM a ČSSD. V roce 2013 získaly tyto dvě strany v součtu přes 35 procent hlasů, letos jen 15. Jejich problémy naznačovaly už vloni krajské volby, předvolební průzkumy také svědčily o tom, že obě oslabí, ale takový sešup asi opravdu čekal málokdo. Naopak žádným velkým překvapením pro mne nebyly výsledky TOP 09, KDU-ČSL ani STAN. U posledně jmenovaného hnutí byly pochyby, zda pětiprocentní hranici překoná, naše prognóza předpokládala, že spíše ne, ale sám jsem před volbami psal a říkal, že Starostové to ještě mohou dokázat, částečně i na úkor TOP 09. A to se také stalo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Marek Výborný byl položen dotaz

očkování proti SLAK

Proč se u nás neočkuje proti SLAK?? Proč toto očkování EU zakázala? Proč všude ve světě se očkuje? A je pravda, že v Rakousku se zabíjí jen nakažené kusy??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko je zbytková demokracie. S fašistickými prvky. Foldyna si trvá na svém

20:15 Česko je zbytková demokracie. S fašistickými prvky. Foldyna si trvá na svém

„ČR je dnes zbytkovou demokracií se stále sinějšími fašistickými a nacistickými prvky,“ uvádí v rozh…