I přestože mělo Autonomní sociální centrum Klinika v Praze 3 vyklidit počátkem března prostory, je tam stále plno. Jak je to možné? Apelovala jste v tomto směru na odpovědné orgány, aby sjednaly nápravu? Nebo co se podle vás musí stát, aby squateři Kliniku opustili? A vzhledem k posledním událostem, kdy se spekuluje o podpoře Kliniky ze strany magistrátu výměnou za Matěje Stropnického, věříte, že se tak v nejbližší době stane?
Objekt Jeseniova 60 je ve vlastnictví státu a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na pokyn ministra financí tuto budovu poněkud nestandardně vypůjčil na jeden rok slečně Tereze Virtové, která prostor poskytla skupině aktivistů, jež si říká „Autonomní sociální centrum Klinika“. Je teď věcí pana Andreje Babiše, zda najde odvahu se prostřednictvím ÚZSM domáhat vlastnických práv státu nebo pro udržení magistrátní koalice bude opět zvýhodňovat tuto skupinu obyvatel. Každý běžný občan nebo konvenční nezisková organizace by bez platné nájemní smlouvy už dávno skončili na ulici.
Jak skutečnost, že zde aktivisté zůstávají i přes vypovězení nájemní smlouvy, vnímají sami občané?
Domnívám se, že občané jsou zmateni a nevědí, zda dodržování pravidel a zákonů platí pro všechny. Jsme právní stát a vlastnictví by mělo být nedotknutelné. Uživatelé „Kliniky“ se rozhodli, že tento princip nastolený po roce 1989 nebudou respektovat, a to bohužel i za podpory některých vrcholných politiků a médií včetně veřejnoprávních.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková