Stisk rukou, na který čekal celý svět. Fundovaná analýza setkání Trump- Putin od znalce velmocenských summitů Milana Syručka

09.07.2017 13:09 | Zprávy

ROZHOVOR Diplomatické zákulisí setkání Donalda Trumpa a Vladimíra Putina v Hamburku komentuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinářský nestor, specialista na Rusko, Ukrajinu a Francii Milan Syruček. Přátelské potřásání rukou tu nebylo jen pro novináře. Zdá se, že se atmosféra zklidňuje a dostává se do normálních kolejí. Zatímco na ulicích odpůrci G20 rozbíjeli majitelům obchodů výlohy a řidičům zapalovali auta, jako kdyby za setkání osobně mohli a byli ti nejvíce kapitalističtí z kapitalistických, jednání se poněkud oteplilo.

Stisk rukou, na který čekal celý svět. Fundovaná analýza setkání Trump- Putin od znalce velmocenských summitů Milana Syručka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jak hodnotíte první setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem?

První, co mne napadá, je skutečnost, že vše bylo zaranžováno tak, jako by Donald Trump vítal Vladimíra Putina. Ale tak tomu vlastně bylo vždy při vzájemných setkáních vůdců obou zemí. Výjimkou bylo setkání Roosevelta se Stalinem v Teheránu. Tam byl ovšem Roosevelt z bezpečnostních důvodů ubytován na sovětském velvyslanectví. Avšak připomeňme si: poprvé se po válce sešel Chruščov s prezidentem Eisenhowerem na americké půdě, byť oficiálně přijel na zasedání Valného shromáždění OSN. Při první schůzce Michaila Gorbačova s Ronaldem Reaganem, byť se jejich setkání konalo na neutrálním – švýcarském území – formálně byl hostitelem americký prezident. Formálně je možné posuzovat to, kdo koho první vítá, jako náznak toho, kdo schůzku potřebuje více. Základem je ovšem vždy oboustranný zájem řešit nějaké problémy společně.

To se stalo i v Hamburku, kde se sice oba státníci také setkali na takzvané neutrální půdě, ale v místnosti americké delegace, tedy na půdě USA. V podobném duchu probíhalo i zákulisí tohoto historického setkání, od prvního stisku rukou. A vzhledem ke kampani, která se v USA vede v souvislosti s údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb, bylo jasné, že první vstřícné gesto musí vyjít od Trumpa. Koneckonců to bylo i podle pravidel slušnosti: Trump je starší.

Ještě jeden detail, který nám – pokud vím – unikl: Všichni účastníci měli na klopách odznak s logem konference. Na něm je obrys sovětské ponorky B-515, která se potopila u německých břehů, Němci ji vyzdvihli a udělali z ní muzeum. Na jejím podkladě je nápis: G 20 Germany 2017 Hamburg.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

12:21 Senátor: Český sociální systém pouze pro Čechy

„Řeknu teď obecně můj postoj. Bez ohledu na válku, bez ohledu na národnost. Český sociální systém má…