Strach z islámu? Jako tvrdit, že když křesťanští Evropané vystříleli Indiány, je křesťanství od ďábla a musíme vystřílet Evropany, říká farář a exsenátor Zdeněk Bárta

19.01.2015 4:39 | Zprávy

ROZHOVOR Nelze směšovat islám s islamisty, islám s fundamentalistickým islámem, říká exsenátor, bývalý disident, evangelický farář Zdeněk Bárta. To je podle něj stejné, jako kdybychom řekli, že je potřeba všechny křesťany, tedy všechny Evropany vystřílet, protože pozabíjeli Indiány v Americe. Neměli bychom podle něj zavírat brány uprchlíkům z islámských zemí. „Podstata křesťanství a naší křesťanské civilizace je být stále otevřenější a vlídnější společností,“ řekl člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vzpomínal na dilemata, která řešil v politice, srovnával polistopadové prezidenty a prozradil, koho by rád viděl na Pražském hradě.

Strach z islámu? Jako tvrdit, že když křesťanští Evropané vystříleli Indiány, je křesťanství od ďábla a musíme vystřílet Evropany, říká farář a exsenátor Zdeněk Bárta
Foto: Knihovna Václava Havla
Popisek: Exsenátor, bývalý disident a evangelický farář Zdeněk Bárta

Měla Vaše víra vliv na Vaše postoje a jednání v politice?

Má to dvě roviny. Ta první je, že víra, ať je jakákoli, pokud to není víra fanatická nebo víra ve zlo, by měla člověka zušlechtit a měla by mu pomoci při politickém rozhodování. Myslím, že je dobře, když v politice jsou morálně kvalitní, integrovaní lidé, kteří každou chvíli neříkají něco jiného nebo nepřevlékají kabáty, jak je bohužel u nás zvykem, proto je politika příliš pragmatická, cynická a v podstatě účelová. Druhou rovinou, a to je nepříjemné pro křesťansky věřícího člověka, je to, že politika přece jen nejsou nedělní bohoslužby. V politice musíte dělat přijatelné kompromisy, jinak to nejde, musíte často volit mezi dvěma zly, málokdy se stane, že pravda je čistá, jako na papíře, a pro věřícího člověka je někdy složité a pracné najít patřičnou míru kompromisu, která je pro svědomí člověka únosná. A přitom jsou kompromisy nutné, aby se lidé vůbec domluvili. V jakémkoli společenství si lidé nevystačí s tím, že má každý svou správnou, jedinou, svatou pravdu a tou ostatní mlátí po hlavě. O to víc to platí v politice.

Vzpomínáte si někdy v době, kdy jste byl poslancem nebo senátorem, na takovou situaci, že jste musel opravdu řešit nějaké vážné dilema?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Jaroslav Dvořák byl položen dotaz

Máte pro výši vašich náhrad nějaké vysvětlení?

Viz článek: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nejdrazsi-poslanci-cerpaji-rocne-nahrady-pres-dva-miliony-korun-40509117 Vám více jak dva miliony ročně přijdou v pořádku? Uvědomujte si, jaké jsou u nás mzdy, za které většina z nás dělá a pak takto mrháte našimi penězi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil tuší, kdo Nerudové nakukal, že nás osvobodili Američané. I odkud pochází

15:59 Zbořil tuší, kdo Nerudové nakukal, že nás osvobodili Američané. I odkud pochází

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA – Proč Danuše Nerudová stále opakuje, že Československo osvobodili Američané,…