Svět se změní. Buď se přizpůsobíme, nebo skončíme zle. S biologem a poslancem o vážných věcech, které nás čekají

13.04.2015 16:02 | Zprávy

ROZHOVOR Jednu dobu se o takových rostlinách hovořilo hlavně v souvislosti s různými konspiračními teoriemi. Dnes se staly otevřeným politickým tématem. Ano, jde o geneticky modifikované organismy označované zkratkou GMO. Mohou být spásou lidstva, nebo mohou naopak vést k jeho úpadku?

Svět se změní. Buď se přizpůsobíme, nebo skončíme zle. S biologem a poslancem o vážných věcech, které nás čekají
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Nic není černé nebo jen bílé, vše má řadu aspektů, pozitiv a negativ. Jak je to ale s GMO? V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, který poskytl europoslanec a také biolog Pavel Poc, zaznívá celá řada argumentů, které spíše svědčí o tom být ke geneticky modifikovaným rostlinám opatrní. Jak tento politik a vědec v jedné osobě totiž mimo jiné říká: Zemědělství, které podlehne lákadlu „snadného výdělku“ pomocí GMO, se okamžitě stává závislým na dovozu osiv. Ten, kdo GMO osiva produkuje a má na ně patenty, vás pak drží pod krkem. Pak už nejde ani tak o obchod, ale o globální strategický zájem... A jak se zdá, svá slova opírá o poměrně pádné argumenty – pochopitelné i laikům. 

Geneticky modifikované organismy, takzvané organismy označované zkratkou GMO, rozdělují názorově odborníky i laiky. Podle jedněch to je spása hladovějícího lidstva, podle druhých však ekologická pohroma, jejíž důsledky zatím ani nedokážeme dohlédnout. Vy stojíte na jaké straně tábora? Můžete vysvětlit také proč?

Řekl bych, že GMO mohou být obojím. Nevidím riziko v případě GMO vzniklých pomocí takzvané cis-geneze, to znamená s vneseným genem z příbuzného druhu, se kterým by byla rostlina křížitelná konvenčním způsobem. Jde pouze o urychlení zdlouhavého procesu klasického křížení pomocí moderních metod. Jiná věc je ale trans-geneze, vnášení genů z naprosto nepříbuzných organismů. U trans-GMO jsou podle mého názoru rizika poměrně značná. U těchto GMO se mění samotný metabolismus rostliny nebo vznikají rostliny produkující bakteriální toxiny a podobně. V takových případech bych zatím skutečně zvedl červenou kartu, protože nemáme ani ponětí o všech potenciálních následcích dlouhodobé spotřeby a masového pěstování takových organismů a je podle mě už celkem dost indikací, že obojí přináší problémy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…