Světu může být "horko", a to doslova. Teroristé s jadernými zbraněmi. Bývalý šéf armády a pedagog CEVRO institutu Jiří Šedivý varuje

06.10.2016 17:23 | Zprávy

ROZHOVOR Po odstoupení Ruska z dohody o jaderném odzbrojování se bezpečnost ve světě může rapidně zhoršit, myslí si někdejší nejvyšší vojenský velitel Armády ČR a pedagog vysoké školy CEVRO Institut Jiří Šedivý. Dále uvádí, že také různé teroristické skupiny se potom mohou snáze dostat k různým jaderným technologiím v destabilizovaných zemích. „Je to rozhodně Putinův krok k tomu, aby posílil svoji pozici. Rusko totiž v konvenční výzbroji nedosahuje úrovně Severoatlantické aliance a chce tuto disproporci zřejmě vyrovnat svým větším jaderným arzenálem. Je to také ze strany Kremlu zcela jasná zpráva o tom, že se nevzdává svých světových velmocenských ambicí,“ dodává ještě známý bezpečnostní expert.

Světu může být "horko", a to doslova. Teroristé s jadernými zbraněmi. Bývalý šéf armády a pedagog CEVRO institutu Jiří Šedivý varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý

Podle zpráv většiny zpravodajských serverů USA odstoupily od jednání o příměří v Sýrii s Ruskem. Obě strany si sice definitivně nezavřely dveře k dalším možným schůzkám, nicméně může to znamenat další rozšíření syrského konfliktu a větší destabilizaci situace na Středním a Blízkém východě?

Rozpory mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v Sýrii nyní opravdu dost hluboké. USA pak konec dialogu oficiálně oznámily a Rusko ho prakticky realizovalo. Že situace v Sýrii vedla až k přerušení jednání o příměří, se nelze divit i vzhledem k tomu, jak brutální letecké útoky podniká zejména Asadovo letectvo, ale i ruské síly. I válka má jakási svoje pravidla a řád mezi bojujícími stranami a tady se to dostalo už dost za hranu. Nicméně si myslím, že rozšiřovat by se ten konflikt dále už nemusel, spíše stále vzrůstá ta jeho brutalita.  

I Putinova opozice v zahraničí uznává, že Rusko je v diplomatických vztazích na Středním i Blízkém východě velmi úspěšné. V Sýrii se mu podařilo rozšířit počet svých vojenských základen, usmířilo se s Tureckem a má velmi dobré diplomatické i obchodní vztahy s Íránem, a dokonce i s Izraelem. Lze s tím souhlasit?

S tím lze určitě souhlasit, ruská diplomacie je na vzestupu. Přes všechny zápory a mínusy, které jinak nyní ve světě představuje, dovede velmi šikovně obhajovat své národní zájmy, o tom určitě není pochyb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …