Jak vnímát události uplynulých dnů kolem vládní krize a tahanic o odvolání ministra financí Andreje Babiše?
Současnou situaci nepovažuji za vládní krizi, ale za mocenský předvolební boj, ve kterém vůbec nejde o funkčnost vlády, ani o to, jak aktéři přistoupí k tomu kterému závažnému ekonomickému nebo politickému problému. Jde jen o to, kdo ostřejší urážkou, bonmotem, sestříhanou nahrávkou nebo specifickým výkladem Ústavy získá větší pozornost a předvolební aplaus veřejnosti. Obávám se, že o osud České republiky nejde v této situaci nikomu ze zúčastněných. O tom, že Andrej Babiš je dravý podnikatel se vším všudy, věděli všichni, kdo s ním uzavřeli koalici. A že se z podnikatelského predátora stane ve vládě Mirek Dušín si mohl myslet jen velký naivka.
Má premiér Sobotka problém v komunikaci, nebo se jen nechce s lidmi bavit, když to považuje za nepodstatné? „Čekala jsem, že se se mnou pan premiér sejde. Jsem docela v šoku, když jsem si přečetla vyjádření pana premiéra, on se mnou vůbec nemluvil. Jsem úplně obyčejná ženská,“ zareagovala náměstkyně Alena Schillerová, kterou hnutí ANO navrhovalo jako svou první kandidátku na post ministryně financí. Co si o tom myslíte?
Styl komunikace politiků, včetně premiéra, odpovídá tomu, že každý má v tuto chvíli své skryté zájmy a cíle, které veřejnosti nesděluje.
Na veřejnost unikly odposlechy, ve kterých měl Andrej Babiš úkolovat jednoho z redaktorů MF Dnes, aby účelově vyhledával kauzy na špičkové politiky ČSSD. Dokonce pak prý předseda hnutí ANO využíval „otevřené“ policejními spisy. Přitom ministr financí se vždy „dušoval“, že svá média neovlivňuje. Na druhou stranu odposlouchávat ministra financí a místopředsedu vlády je také dost nehorázné... Co si o tom všem myslet?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán