Americký prezident Trump při svých posledních návštěvách Asie hovořil jak s čínským, tak i s ruským prezidentem ohledně podpory proti agresivnímu severokorejskému režimu. Nicméně tyto aktivity se zřejmě minuly účinkem a severokorejský režim uskutečnil další zkoušku rakety, která by prý mohla už zasáhnout i území USA. Bílý dům pak vyzval všechny státy světa, aby s KLDR přerušily kontakty. Jaký může být další vývoj této nebezpečné situace? Na druhou stranu probleskly v médiích zprávy o tom, že americký senát chce odhlasovat opatření, aby měl Donald Trump těžší přístup ke zbrojním jaderným arzenálům USA? Jak si to má čtenář takových zpráv vlastně vyložit?
Je dnes celkem jasné, že Rusko bez jakýchkoliv diplomatických tanečků, tuto žádost odmítlo a navíc tvrdí, že na eskalaci napětí má svůj velký díl viny právě Bílý dům. Čína se chová poněkud zdrženlivěji, protože má v USA svoje ekonomické zájmy, nicméně totální hospodářské embargo vůči KLDR ji také moc nevoní. Já si nemůžu pomoct, ale zdá se mi, že současná diplomacie Spojených států vůči Severní Koreji není zrovna šťastná, prostě nehrají to dobře. Tím samozřejmě nemyslím jejich oprávněnou kritiku Kim Čong-una kvůli zkouškám jaderných zbraní a mezikontinentálních raket. Američané totiž už přestávají být kredibilní a dost dobře se neví, co vlastně chtějí dělat. Kdyby zvolili útok na Severní Koreu, tak narazí na Čínu, která se v tomto smyslu vyjádřila. Peking bude neutrální jen v případě, kdyby první zaútočil Kim. Čína chce totiž zabránit situaci, kdy by se v případě války na její území valily miliony Korejců a zároveň jí Kimův režim slouží jako nárazníkové pásmo oproti americkým jednotkám umístěným v Jižní Koreji. Co chce tedy Trump dál dělat? Spojené státy totiž nejsou schopné prosadit to, co vyhlásila jejich mluvčí ministerstva zahraničí, tedy zavést totální embargo vůči KLDR, aby se ekonomicky zhroutila. Washington buď musí uznat Koreu jako jadernou velmoc anebo může dál planě vyhrožovat, ale tím postupně ztrácí tvář a stává se směšným. Svět se tak blíží k jadernému konfliktu, který může být i vyvolán jen některou technickou chybou bez záměru obou jmenovaných soupeřů. Jaderný konflikt by byl však katastrofou pro celý jihovýchodní Pacifik, který by do sebe vtáhl řadu zemí a destabilizoval by celou tuto rozsáhlou oblast. Ten velkohubý poker mezi USA a Severní Koreou by měl skončit.
A k vaší druhé otázce. Pokud jsou ty informace pravdivé a někteří američtí senátoři skutečně uvažují o tom, že Trumpovi znesnadní přístup k jadernému arzenálu, což by korespondovalo i s údajným prohlášením šéfa amerického strategického velitelství generála Johna Hytena, tak to ukazuje, co si myslí řada amerických politiků o krocích Donalda Trumpa. Zřejmě je hodnotí jako neodpovědné a neuvážené. A to opět snižuje prestiž USA, tentokrát nejen u jeho nepřátel, ale i u jeho evropských spojenců, protože americký jaderný deštník chrání také celý „starý kontinent“.
Co říkáte na nedávné zprávy ze Sýrie, které odhalují konec bojů o hlavní město Islámského státu Rakku? Podle nich byla uzavřena dohoda, na základě které spojenci proti IS včetně USA nakonec souhlasili s evakuací možná tisíců islamistických fanatiků i s jejich rodinami a plnou vyzbrojí do jiné části Sýrie. Nenaplnil se tak slib ministra obrany Spojených států, který prohlásil, že všichni bojovníci IS budou buďto zabiti nebo uvězněni. Osvobození islamističtí radikálové pak hned dobyli na určitou dobu syrské město Búkámal...
K tomu mám jen informace z médií, ze kterých jsem se dozvěděl, že došlo k nějaké dohodě, jejíž další obsah není známý. Ve hře bylo zachování ropného průmyslu v té oblasti, takže se dá konstatovat, že došlo k určitému vojensko-politickému rozhodnutí, které převážilo nad základními strategickými principy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán