Tomáš Pojar pro PL: Máme právo vracet uprchlíky a potápět prázdné lodě. Obama se nezajímá o situaci ve světě a do ničeho se mu nechce. Očekávám...

25.05.2015 10:51 | Zprávy

ROZHOVOR Prohlášení Kremlu o světu bez vojenských bloků připomínají sovětská hesla „světu mír“, Rusko chce maximálně oslabit západní svobodný svět a my ho musíme bránit. ParlamentnímListům.cz to v interwiev řekl bývalý velvyslanec v Izraeli, diplomat a prorektor Vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar. V otázce uprchlíků ze severu Afriky se přiklonil k názoru Václava Klause, že bychom imigranty měli vracet do jejich původních zemí.

Tomáš Pojar pro PL: Máme právo vracet uprchlíky a potápět prázdné lodě. Obama se nezajímá o situaci ve světě a do ničeho se mu nechce. Očekávám...
Foto: cevroinstitut.cz
Popisek: Tomáš Pojar, M.A., diplomat, bezpečnostní expert, prorektor pro zahraniční vztahy VŠ CEVRO Institut

Švédský exministr zahraničí Carl Bildt se obává toho, že možné vystoupení Británie z EU po referendu, které David Cameron vypíše, vyvolá i v dalších zemích podobné tendence, což rád podpoří Vladimir Putin usilující o rozdělení Evropy. Bude mít Putin v příštích letech důvod k radosti? Ve které ze zemí EU by mohla úspěšně vyvrcholit tendence pro vystoupení z Unie?

Rozhodovat o vystoupení z EU bude v dohledné době pouze Velká Británie, u žádné jiné země bych takový krok neočekával. Vztah Londýna k EU je koneckonců odlišný od vztahu všech ostatních členských zemí. Nevím, z čeho by měl radost Vladimir Putin, já pevně doufám, že se Velkou Británii v EU podaří udržet. Evropská unie s Velkou Británií uvnitř je mi totiž daleko bližším uskupením než případná Unie bez ní.  S Vladimirem Putinem to nemá nic společného.

Česko nedávno navštívila šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Ta se ostře distancuje od svého otce, známého antisemitskými a pronacistickými postoji. Bude jí tento distanc stačit na to, aby se stala francouzskou prezidentkou? Nebo aby alespoň FN zaujala stabilní místo jedné ze tří silných stran ve Francii?

FN je již nyní neopominutelnou silou na francouzské politické scéně. Prezidentský souboj bude pro Marine Le Penovou obtížný, její vítězství se však rozhodně nedá vyloučit. Volby jsou nicméně ještě daleko.

Agenda Le Penové, tedy odmítání imigrace, varování před islámem a obrana tradičních hodnot má odezvu například v Nizozemí, Finsku, Itálii či Rakousku. Kam se dle vás tato politika v příštích letech posune? Co z toho, co dříve bylo nemyslitelné, se o islámu a migraci bude říkat běžně? Stanou se strany typu Národní fronty součástí mainstreamu, nebo jim mainstreamové strany vyzobou jejich agendu?

Bránit tradiční hodnoty je správné. Pevně doufám, že si mainstreamové strany uvědomí vážnost situace a že nedovolí, aby dále posilovaly ryze populistické strany ať již na levici nebo na pravici. Strany odmítající imigraci se asi budou častěji objevovat v nejrůznějších vládních koalicích.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…