USA chtějí, aby na Ukrajině krváceli jiní a jim tekly dolary. Světa znalý spisovatel rozebral zájmy, které v tom figurují

05.02.2015 17:58 | Zprávy

Slovenský spisovatel Gustáv Murín patří k autorům, kteří se věnují ve svém díle globálním otázkám. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se rozpovídal zejména o situaci kolem Ukrajiny, ve které podle něj Západ rozpoutal neuvěřitelný hazard, který se mu nyní hrozí vymknout z rukou. Západ se podle něj dovolává lidských práv, se kterými má přitom sám značné problémy. Murín k tomu připomněl slavný seznam válečných dobrodružství USA.

USA chtějí, aby na Ukrajině krváceli jiní a jim tekly dolary. Světa znalý spisovatel rozebral zájmy, které v tom figurují
Foto: Archiv GM
Popisek: RNDr. Gustáv Murín, CSc., slovenský přírodovědec, spisovatel a publicista

Žádná ze stran ukrajinského konfliktu nehodlá ustupovat, sobotní pokus o nové dohody v Minsku skončily neúspěchem, lídři vzbouřenců hodlají dokonce mobilizovat až 100 tisíc nových dobrovolníků. Jak si to dění obecně vysvětlujete? Jde o pokusy zastrašit protivníka a připravit si lepší půdu pro vyjednávání, nebo se máme připravit na ještě tvrdší a krvavější boje, které mohou být po odeznění zimy ještě intenzivnější? Bude se na Ukrajině válčit až do úplného zničení jedné z bojujících stran?

Na tuto otázku zřejmě neznají odpověď ani nejvyšší představitelé znepřátelených stran. Jisté je, že povstalci nepotáhnou na Kyjev a Kyjev nemá především dost vojáků ochotných umírat v tomto nesmyslném konfliktu. Třetím faktorem je zájem USA a NATO přiživovat tento konflikt pro vlastní zájmy vojensko-průmyslového komplexu, kterému se otevírá velký obchod se smrtí. Evidentně to vnímá nejen část profesionálů, co se komentováním politiky zabývají, či spisovatelů a publicistů, ale už i široká veřejnost. Výsledkem je pozoruhodná Výzva za mír, která právě koluje po internetu a považuje uměle udržovaný konflikt na Ukrajině za předehru k třetí světové válce. V Německu vznikla podobná už 6.12. proti expanzi NATO na východ a podepsali ji exprezident Roman Herzog, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, bývalý starosta Berlína Eberhard Diepgen i známý herec Klaus Maria Brandauer. Můj osobní názor je, že určité zájmové skupiny v USA a západní Evropě chtějí hrozbu války, ale na samotnou válku opravdu nemyslí. Je to takový McCainovský chytrácký pohled – nechť krvácejí ti druzí, jen když nám z toho sypou peníze. Ale sami by do velkého konfliktu nešli. Smetlo by je to jako Vietnam.

Šéf ruské nevládní organizace Memorial Alexandr Čerkasov mluvil o tom, že sice ruské vojenské síly jsou zapojeny do bojů, ale z druhé strany, že ukrajinští vojáci záměrně umísťují dělostřelecké baterie doprostřed města a pak se diví, když jsou ostřelováni a přináší to i civilní oběti. OBSE mluví o posunech neoznačených vojenských útvarů na separatistických územích. Jak reálně lze odhadovat přímé zapojení ruských jednotek v konfliktu? A do jaké míry se dá říci, že Kyjev má pod kontrolou své jednotky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

9:45 Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

„Nejlépe jsme na tom perspektivně. Budeme prý mít nejlepší stíhačky na světě, až je jednou vyrobí, u…