USA potřebují vyvážet zbraně a Evropa je ideální. Až se Rusko přeorientuje jinam, to teprve uvidíme, varuje poslanec KSČM Valenta

25.06.2015 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR Další sankce na Rusko, další americké zbraně do Evropy. Jak to vše dopadne? Míchá někdo smrtelný koktejl pro starý kontinent, který bude završen masou uprchlíků? V obsáhlém rozhovoru odpovídá na otázky ParlamentníchListů.cz poslanec a zastupitel Plzeňského kraje Jiří Valenta (KSČM).

USA potřebují vyvážet zbraně a Evropa je ideální. Až se Rusko přeorientuje jinam, to teprve uvidíme, varuje poslanec KSČM Valenta
Foto: Archiv J. Valenty
Popisek: Jiří Valenta

Jaký máte názor na prodloužení sankcí vůči Rusku až do ledna příštího roku?

Prodloužení sankcí je politicky neodůvodnitelným až nesmyslným krokem a také poměrně nadbytečným ekonomickým opatřením, které bude i nadále vyvolávat četné rozepře a sváry mezi státy a také interní spory v politických strukturách jednotlivých členských zemí EU. Demonstrace jakési vlastní „politické pravdy“ takovýmto „sankčním“ způsobem je zcela nevhodná a má zejména přímý negativní hospodářský dopad na země EU. Obávám se v tomto smyslu, že při prodloužení sankcí již dojde k dlouhodobějšímu posunu a orientaci Ruska na jiné trhy, než jsou ty naše, evropské. Bohužel! A primárně deklarovaný důvod vzniku hospodářského embarga a jeho požadovaný politický efekt se tak zcela protismyslně a poměrně jednoznačně ekonomicky obrátí proti jeho osnovatelům. Budeme tak postiženi všichni.

Mluví se o tom, že USA by měly do Evropy přesunout více těžkých zbraní, dokonce se hovoří o jaderných. Co tomu říkáte?

Podle dostupných informací by  mělo snad jít o těžkou techniku, tanky a obrněné vozy pro pět tisíc vojáků, o zbraních jaderných se zatím hovoří pouze jaksi „mezi řádky“, ale nedělám si žádné iluze, že tento arzenál tu zde již stejně je. Způsob „zajišťování bezpečnosti“ vojenských partnerů americkým dozbrojováním považuji za velice krátkozraký a přirozeně také za velice nebezpečný. Spoléhám v tomto ohledu doposud na racionalitu myšlení zainteresovaných vojenských velmocí, zejména tedy USA a Ruska, které by si měly jasně uvědomit, že při oboustranném použití jaderných zbraní by v jakémkoliv konfliktu nejspíše nebylo ani vítěze. Také se v této souvislosti domnívám, že ve Spojených státech nyní dochází k výrazné nadprodukci zbraní a zbraňových systémů, a to v souvislosti s válečnými operacemi, které „světový jestřáb a četník“ po planetě vedl a vede, a tento přebytečný arzenál je třeba nyní také někam umístit, aby americký zbrojní průmysl mohl „jet stále naplno“ i dále. Prostě jde o projevy imperialismu v celé jeho nahotě, tak jak to popisuje odborná politologická literatura!

Kyjev odřízl Donbas od zásob. Myslíte si, že se obyvatelé východní Ukrajiny dobrovolně vrátí k ukrajinské vládě?

Zcela jistě nevrátí a čistě subjektivně se v tomto ohledu také domnívám, že jsou rozhodnuti ve svém spravedlivém boji vytrvat až do konce. Víra v lepší a spravedlivější život a také současnost bez projevů nenáviděného fašismu je stále „drží nad vodou“ a nutí je stále a opět nasazovat vlastní životy. Vážím si jich! Odříznutí od zásob je ale také mimo jiné externím projevem toho, kam až je kyjevská vláda schopna zajít v občanské válce vedené proti významné části vlastních občanů, prostě ukazuje, co jsou představitelé země vlastně zač.

Na západní Ukrajině se začínají také objevovat tendence k federalizaci. Rusíni by se viděli spíše s Poláky, Slováky, Maďary a Rumuny – i přes historické souvislosti – než s Kyjevem. Ukrajinská vláda hovoří o tom, že jsou podporováni Putinem...

K této otázce mohu připojit pouze své částečně neinformované stanovisko. Přes současný mediální filtr a informační bariéry v ČR a celé EU se nelze dostat k relevantním informacím nutným k vytvoření plně objektivního názoru. Federalizaci Ukrajiny podporuji, mohla by ty nejvýznamnější třecí plochy současnosti alespoň částečně obrousit. Nejsem sice jednoznačně pro štěpení dříve homogenních státních útvarů, ale svobodné většinové vyjádření jakéhokoliv etnika či národnostní skupiny, tedy právo na sebeurčení, považuji v tomto ohledu za primární. To slůvko „svobodné“ ale ještě podtrhuji, vzpomeňme, jak nám právě to „svobodné rozhodnutí občanů“, tedy referendum, bolestivě chybělo, když nám společný stát se Slováky necitlivě rozervaly politické kliky navázané na Václava Klause a Václava Havla, a tím naši pozici v naopak sjednocující se Evropě do budoucna účelově oslabily. Zcela jistě bychom dnes hráli se společným státem Čechů a Slováků v EU jinou a také mnohem důstojnější roli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura a hrubá záplata: Fialova vláda žene zemi ke krachu

9:01 Okamura a hrubá záplata: Fialova vláda žene zemi ke krachu

Fialova vláda podporuje nepřizpůsobivé lidi na úkor slušných a dotuje Ukrajince na úkor těch, které …