Od nového roku platí v souvislosti s knihami u nás snížená daň z přidané hodnoty. Všichni se těšili, že návštěva v knihkupectví nebude již takovým šokem pro peněženku, ale zatím to těšení vychází naprázdno. Znamená to, že si nakladatelé lidově řečeno "mastí kapsu" na úkor čtenářů nebo je zádrhel někde jinde?
Rád bych poznamenal, že celý sektor je už tak podfinancován, že snížení daně z přidané hodnoty (DPH) je sice milé a vítané, avšak v žádném případě o "zázračné zbohatnutí" nejde. Mnozí novináři mají asi krátkou paměť, ovšem faktem zůstává, že i po letošním snížení je sazba DPH stále dvojnásobná oproti stavu před krizí, kdy byly levnější náklady a vyšší prodeje. Navíc nemám pocit, že by během postupného zvyšování DPH z 5 procent na 15 procent - což platilo do loňského Silvestra - bylo tolik křiku na obranu nakladatelů, jako ho nyní slyšíme, když se DPH snížila. Za absurdní pak považuji dotazy například Radiožurnálu na ministerstvo financí, jak bude postihovat nakladatele, kteří po snížení sazby DPH nezlevní své knihy.
Proč to pokládáte za absurdní?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová