Od nového roku platí v souvislosti s knihami u nás snížená daň z přidané hodnoty. Všichni se těšili, že návštěva v knihkupectví nebude již takovým šokem pro peněženku, ale zatím to těšení vychází naprázdno. Znamená to, že si nakladatelé lidově řečeno "mastí kapsu" na úkor čtenářů nebo je zádrhel někde jinde?
Rád bych poznamenal, že celý sektor je už tak podfinancován, že snížení daně z přidané hodnoty (DPH) je sice milé a vítané, avšak v žádném případě o "zázračné zbohatnutí" nejde. Mnozí novináři mají asi krátkou paměť, ovšem faktem zůstává, že i po letošním snížení je sazba DPH stále dvojnásobná oproti stavu před krizí, kdy byly levnější náklady a vyšší prodeje. Navíc nemám pocit, že by během postupného zvyšování DPH z 5 procent na 15 procent - což platilo do loňského Silvestra - bylo tolik křiku na obranu nakladatelů, jako ho nyní slyšíme, když se DPH snížila. Za absurdní pak považuji dotazy například Radiožurnálu na ministerstvo financí, jak bude postihovat nakladatele, kteří po snížení sazby DPH nezlevní své knihy.
Proč to pokládáte za absurdní?
Pitomější dotaz si lze přece těžko představit – a svědčí mimo jiné o ekonomické "gramotnosti" tazatelů. Jinak ovšem rozumím vašemu dotazu: Když jsem chodíval do knihkupectví v dobách, ještě než jsem se stal nakladatelem, také mi knihy připadaly drahé. Ale jen do chvíle, než jsem je sám začal vydávat.
Takže - dočkáme se tedy v dohlednu zase levnějších knížek? Nebo by se tak stalo podle Vás třeba jen v případě, že by nám nevadilo, pokud by byly vydávány v nějakých sešitových vydáních?
Kniha je výrobkem s tržní cenou – tu svobodně určuje nakladatel s rizikem, že čtenáře může od koupě odradit. Domnívám se však, že drobné odchylky ceny výrazně nepohnou počty prodaných výtisků nahoru či dolů. Jednoduchý matematický příklad: Pokud kniha včetně DPH 15% (tedy do konce loňského roku) stála 249 Kč bez DPH, které tak jako tak spadne do nenasytného chřtánu státu, je to zaokrouhleno 217 Kč. Aby po snížení DPH na 10% zůstalo všem, kteří se na knize a jejím prodeji podílejí, týchž 217 Kč, cena včetně DPH - tedy cena pro koncového zákazníka - činí 239 Kč. Rozdíl u takovéto knihy s řekněme průměrnou cenou je tedy deset korun. To nepovažuji ani za významné pro kapsu čtenářovu, ani za nástroj - myslím tím, pokud bychom tuto knihu zlevnili o deset korun - pro zvýšení prodeje.
A když se ptáte na knihy v podobě paperbacků: To není řešení. Jednak je Češi příliš nemilují a navíc dnes ani jejich výrobní cena není výrazně levnější oproti pevné vazbě.
Nemyslíte, že budoucnost míří k elektronickým knihám? Ostatně jaký je o ně zájem ve srovnání s těmi klasickými - a nabízí je též Vaše nakladatelství?
E-knihy velmi vítám, nabízíme je v případě téměř všech našich tištěných titulů a nikdy jsem nesdílel obavy z toho, že jejich existence zruinuje trh tištěných knih. Naopak je to sice zatím nevelké, leč příjemné posílení příjmové stránky. Jako autor a nakladatel v jedné osobě mám radost z každého čtenáře a e-knihy přece jen nějaké další přinášejí. Některé publikace jsme dokonce vydali pouze jako e-knihy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová