Jak na vás osobně působí rozvětvující se problém s imigranty? Jen podotýkám, že na scénu opět přicházejí kvóty Evropské komise, která po Česku chce, aby přijalo dalších 2 978 lidí. Ve středu to v Evropském parlamentu řekl šéf EK Jean-Claude Juncker, což následně EP odhlasoval. Počíná si v tomto ohledu Evropská unie dobře?
Evropa zklamala! Nepočíná si dobře a situace se jí drolí pod rukama. Toto poznání mě děsí o to více, že uprchlická vlna bude eskalovat. Nejsem politoložka a ani specialistka na zahraniční souvislosti, zcela určitě nemám všechny informace, ale když uvažuji selským rozumem, tak se ptám, proč se to všechno děje tak najednou? Jak pracovaly mezinárodní rozvědné služby a pozorovatelé? Proč demokratické země společně dříve nezasáhly proti Islámskému státu? Proč nás vůbec tento exodus překvapil a zaskočil tak, že ani policie není vycvičena na to, jak jednat s uprchlíky? Copak se nedal předpokládat? Když už nastal, má smysl zavádět nějaké kvóty, pokud nejsou důkladně zabezpečeny hranice? Každý stát má přece bytostné právo, ale také i povinnost chránit si svoje území a své zájmy. Na druhé straně je tu právo na azyl jako jedno ze základních a nejvýznamnějších práv. To ale nevylučuje pečlivou kontrolu a rozvahu, komu se vůbec přidělí. Slyším argumenty o lidských právech uprchlíků, ale už méně o těch našich právech, kterými demokracie někdy plýtvá, jak se jí to hodí.
Jean-Claude Juncker rozhodl, že Česká republika by měla přijmout ještě další tři tisíce uprchlíků? Co bude, až Německo řekne stop a ukáže prstem na naši republiku? Ne, ne, to my sami bychom si měli rozhodnout! Ostatně proč bychom u nás měli zadržovat ty, kteří chtějí do Německa a Švédska? Lecjaké dohody se dají zvládnout kompromisem, ale teď a tady jde o vážný zásah do národní suverenity a ohrožení bezpečnosti a života lidí. Jako starostka mám denně obavy, abychom nemuseli uprchlíky ubytovat v našem městě. Jen stěží bych našim občanům mohla zaručit jejich občanská práva. Napadají mě takové kacířské euroskeptické myšlenky, zda by nám nebylo lépe jen při spolupráci mezi zeměmi Visegrádské skupiny. Nejsem totiž přesvědčena o tom, že všichni, kteří se přesouvají do Evropy, prchají ze svých zemí v ohrožení života. Se zděšením sleduji záběry na různých televizních stanicích i fotografie, na kterých vedle utrápených starších mužů i žen s dětmi často vidím silné, vysportované a dobře živené mladé muže s odhodlaným výrazem, kteří přicházejí jako předvoj bojovníků Islámského státu. Vždyť jeho představitelé otevřeně hovoří o vytvoření celosvětového chalífátu. Neumím si představit, že by IS intervenoval do Evropy pomocí tanků a letectva, aby mohl naplnit své cíle, ale tento způsob průniku plíživé intervence se mi jeví jako velmi reálná a dokonale promyšlená metoda. Francouzský ministr zahraničí Fabius dobře řekl, že „pokud všichni uprchlíci přijdou do Evropy, pak IS vyhrál“. Demokratický svět by se měl rychle spojit a investovat do odstranění příčin migrace, kterou zažíváme. I když je to jistě daleko složitější a tajemnější, než si myslíme i při bujné fantazii. Například by bylo zajímavé vědět, s kým obchoduje IS, komu prodává naftu, když dobývá naftová pole v Iráku a v Sýrii, a kdo mu za to dodává zbraně…?
Máte stejný názor i na ty, kteří utíkají před válkou?
Vůči těm, kteří jsou v bezprostředním ohrožení života, buďme solidární, ale důkladně prověřujme, je-li tomu tak doopravdy. Je mi upřímně líto dětí a jejich matek, které prchají před hrozbou znásilňování a vražd v důsledku občanské války v Sýrii a Iráku a před terorem IS. Tomu se takto daří etnicky a nábožensky vyčistit oblast, kterou touží ovládnout. Nebylo by tak účelnější, aby silná zahraniční politika pomohla raději přímo v místě konfliktu? Paní Merkelová sice říká, že ekonomické uprchlíky vrátí zpět do jejich země, ale máme pod kontrolou, zda se někteří Pákistánci, Afghánci a Iráčané nevydávají za Syřany, aby podvodně snadněji získali azyl? Vidíme přece, jak se kvůli tomu imigranti rychle a ochotně stávají křesťany.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová