Úřad pro studium totalitních režimů představuje klubko zmijí, myslí si Karel Srp

21.07.2013 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Artforum - Jazzová sekce, která se už v době komunistického režimu pokusila prezentovat nezávislou kulturu, funguje dodnes. O její současné činnosti hovořily ParlamentníListy.cz s Karlem Srpem, který stojí v jejím čele prakticky od začátku. Zeptaly se ho, jaké je dnešní poslání Jazzové sekce.

Úřad pro studium totalitních režimů představuje klubko zmijí, myslí si Karel Srp
Foto: Bohumil Brejžek
Popisek: Karel Srp

Jazzová sekce existuje více než čtyřicet let. Za normalizace měla tisíce členů. Zprvu byla legální, pak trpěná, protože úřady nevěděly jak ji zakázat, a nakonec ilegální. Historie ukazuje, že byla po polské Solidaritě nejpočetnější skupinou praktického odporu. Jen knihu o Johnu Lennonovi četlo přes sto tisíc mladých, o Hrabalově Anglickém králi nemluvě. Její vliv nezměnilo ani věznění výboru - spíš naopak. Stojí za ní konkrétní práce, ze které čerpají mladí dodnes. Témata, která tehdy šířila buď koncerty, knižně, časopisecky, přednáškami, výstavami a podobně se dodnes kopírují nebo jsou draze k mání na aukcích. Knihy Jazzové sekce, které vycházely v tisícových nákladech, ale nejsou evidovány ani v současných encyklopediích Akademie věd ČR. Přitom existují stovky policejních příkazů, udání z Ministerstva kultury na konkrétní jména, včetně podání na zahájení trestního řízení.

Jak je to vůbec možné?

Dnes se totiž nelže, ale vynechává. Varuji před pravdivostí knih o historii vyšlých po roce 1989. Pakliže se o události nepíše, další generace neví, že proběhla. Dnes nemáme cenzuru, stačí Ústav pro soudobé české dějiny. My se v Jazzové sekci zaobíráme autentickými dokumenty druhé poloviny 20.století. Situaci ještě konfrontujeme s pamětníky. Proto se dnes v Jazzové sekci míchají mladí s lidmi, kteří u toho byli. Kteří  seděli s Husákem, mluvíme s tajemníky vysokých komunistů, s bývalými zpravodajci ze Západu, s diplomaty, s vynikajícími analytiky nejrůznějších tajných služeb, s důstojníky, kteří měli na starosti opozici, rozhlasáky a dalšími. Navštěvují nás zpravodajci západních ambasád - dnes již v důchodu - kteří měli na starosti disidenty v Československu, přátelsky hovoříme s těmi, co nám instalovali odposlechy, sledovačky - zajímá nás technologie moci, abychom mohli říkat pravdu o minulosti - zajímají nás profesionálové té doby. Nikoliv udavači nebo prokurátoři, z nichž mnozí otočili, a hájí pochybně získané majetky disidentů.... Prostě v Sekci se scházeli a schází lidé od Jevtušenka přes rodinu Roosenbergových až po Salmana Rushdieho. Od Arnošta Lustiga přes Václava Havla po Miroslava Štěpána. Od komunistů, kteří prakticky podporovali disidenty, až po jejich řídící důstojníky. Letos jsme chtěli uspořádat výstavu z udání občanů i úřadu té doby; brání nám zákon o ochraně osobních údajů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Bohumil Brejžek

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách

4:36 „Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách

Dívky a ženy rychleji uvěřily progresivistické ideologii a utekly mladým mužům do nereálných světů, …