Uznávaný profesor Pavel Klener: Pozor, uprchlíci sem přinesou choroby. Integrace je u Arabů velice pofidérní

29.06.2015 7:51 | Zprávy

ROZHOVOR Na zdravotní rizika, která přicházejí s přílivem utečenců z Afriky a Blízkého východu do Evropy, upozorňuje bývalý ministr zdravotnictví, uznávaný onkolog a hematolog, profesor Pavel Klener. Dlouhodobě kritizuje, že zdravotnictví je podfinancované. „Když navíc přibydou problémy s imigranty, nedovedu si představit, že by se v této oblasti mohlo vyhovět neustálým požadavkům na navýšení prostředků pro zdravotní péči našich občanů. Takže to v každém případě úroveň zdravotní péče ohrozí,“ varuje profesor Klener v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Integraci běženců, především Arabů, označil za pofiderní.

Uznávaný profesor Pavel Klener: Pozor, uprchlíci sem přinesou choroby. Integrace je u Arabů velice pofidérní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Pavel Klener

Vidíte jako lékař i nějaká zdravotní rizika v souvislosti s vlnou uprchlíků, která se valí do Evropy?

Příliv utečenců přináší mnohé problémy – bezpečnostní, ekonomické, sociální a samozřejmě i zdravotní. Víme, jaké problémy jsou kolem očkování u nás, ale když sem přijdou lidé, kteří mohou mít onemocnění, která nejsou u nás běžná a tudíž nepodléhají zákonu o očkování, což mohou být i různé exotické podoby nemocí, přinese to další rizika. Ale otázkou je i běžná zdravotní péče o přistěhovalce. Nejsem politik, dívám se na to jako soukromá osoba, která má k dispozici jen zprávy z médií, které nejsou vždy spolehlivé, ale stačí prostý selský rozum na to, abychom si uvědomili, že to může přinést mnoho problémů. Nezávidím našim politikům, protože to považuji opravdu za velmi závažný problém, bude nás stát hodně přemýšlení i úsilí, jak z toho ven.

Mnohokrát jste upozorňoval, že české zdravotnictví je podfinancováno. I když se ministr financí Andrej Babiš nakonec rozhodl na žádost ministra zdravotnictví a ČSSD v příštím roce trochu zvýšit platby za státní pojištěnce, nijak zásadně se to nezlepší. Co by pro zdravotnictví znamenalo, kdyby muselo ošetřovat tisíce utečenců, kteří žili léta v nuzných podmínkách bez zdravotní péče? Ovlivnilo by to úroveň zdravotní péče o české občany?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

13:31 Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Mimo další témata, například jásání nad utopenými Rusy v Egyptě, …