Ministryně školství Kateřina Valachová chce, aby se žákům vysvětlovalo, co je xenofobie, aby děti měly v rámci vzdělávací soustavy dostatek informací k tomuto novému fenoménu, aby byl boj s xenofobií účinný. Může to mít nějaký efekt?
Za prvé: školy to dělat nemají. Já jsem jako dítě zažil, že k nám do školy jezdila Gusta Fučíková a šli jsme mávat Kim Ir-senovi. Vychovávali nás v nějaké ideologii, ale to prostě do škol nepatří. Školy jsou od toho, aby se tam učilo. A jestli chtějí školy vychovávat k nějaké etice, nejlepší je, když je kantor spravedlivý a zejména důsledný, to vede mladé lidi k práci, ke slušnosti, poctivosti. Když se ve třídě dbá na vzájemnou ohleduplnost - to je výchova. Ale dělat státní kampaně, co si mají děti myslet o tom nebo o onom, kdo je hodný a kdo je špatný, určitě není dobré.
Jsou tedy Češi xenofobním národem, když je i podle výzvy akademiků nutné bojovat proti xenofobii a rasismu?
Nemám moc rád paušalizace, že Češi jsou takoví a Číňani onací. Národ se dělí na miliony jedinců a každý je jiný. Ale všechny výzkumy ukazují, že Češi jsou velmi tolerantní národ ke všem možným odchylkám, jsme určitě tolerantnější, než národy jiné. Paušalizovat, že Češi jsou xenofobní národ, je nesmysl.
Takže kritika západoevropských kritiků a komentátorů, že když odmítáme povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, svědčí to o našem sobectví a neuznávání evropských hodnot, není podle vás oprávněná?
To je samozřejmě drzost, což jen ukazuje, že jsme sice občany jejich slavné Evropy, ale třetího řádu. My jsme nebombardovali ani Libyi, ani Sýrii, ani nerozpoutávali války v tom regionu, kde to teď končí tak, jak to končí. Ani nejsme vlastníky ropných vrtů, ze kterých místní lidé nic nemají, ale z kterých zisky končí někde v západních bankách. Češi na této situaci nenesou vinu a nemají žádnou povinnost se podílet na nápravě těch škod. Ani nejsme autoři všech cel, kvůli nimž sem chudší země nemohou nic dovážet. Takže žádnou vinu na tom nemáme, a chtěl bych, aby naše politická reprezentace měla trochu hrdosti a nenechala se peskovat, měla by se k tomu postavit trochu čelem jako slovenský premiér Fico. Mě to uráží, já si nemyslím, že jsem něco míň než Francouz.
Souhlasíte tedy s vaším otcem, exprezidentem Václavem Klausem, který tento týden v souvislosti s postojem západoevropských zemí k migraci prohlásil, že pokud Evropa chce spáchat hromadnou sebevraždu, je to jejich volba, ale my bychom měli říci rezolutní ne?
Já jsem to neslyšel, slyším to od vás poprvé, ale souhlasím s tím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová