Vědec František Janouch, exilový podporovatel Charty 77, otevřeně k 25 letům od listopadu '89 a ke „kolonizátorovi" Vladimiru Putinovi

01.09.2014 15:37 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Jaderný fyzik, zakladatel Nadace Charty 77 a předseda její správní rady František Janouch v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zhodnotil polistopadový vývoj. Vyjmenoval pozitivní, ale i negativní změny, které nový režim přinesl. Jelikož žije ve Švédsku, porovnal tamní situaci s tou naší. Řeč byla také o ukrajinské krizi a roli Ruska v celém tomto konfliktu.

Vědec František Janouch, exilový podporovatel Charty 77, otevřeně k 25 letům od listopadu '89 a ke „kolonizátorovi" Vladimiru Putinovi
Foto: ČT
Popisek: František Janouch

V listopadu uplyne 25 let od sametové revoluce. Jaké změny - dobré i ty špatné - podle vás přinesl České republice nový režim?

Začnu u dobrých. Československo přestalo být vazalem SSSR. Vystoupilo, a vlastně i přispělo, k rozpadu Varšavské smlouvy. Stalo se členem NATO a Evropské unie. Otevřely se hranice s Západem. Desítky tisíc našich mladých občanů mohly začít studovat na evropských univerzitách. Miliony našich občanů začaly cestovat zcela volně do zahraničí. Každý si může vyhledávat informace podle svého vkusu – zmizela cenzura a rušičky. Podařilo se nám zastavit provoz či alespoň umístit filtry na severočeských uhelných elektrárnách, které ničily naši přírodu a zdraví stovek tisíc našich občanů. Podařilo se nám, alespoň částečně, zastavit bezohlednou těžbu v našich severočeských dolech. Naše města i vesnice se začala opravovat a naši zemi začaly navštěvovat miliony turistů.

Nyní k těm špatným. Kvůli zpackané – možná zpackané úmyslně – privatizaci jsme přišli o desítky tisíc většinou moderních a fungujících podniků. Politika přestala být pojímána jako služba občanům či veřejným zájmům země a stala se způsobem rychlého a často zcela nezákonného obohacení. Naši zákonodárci si nebyli za čtvrtstoletí schopni poradit s odlivem majetku a kapitálu do daňových rájů, korupcí v ohromných rozměrech, daňovými či majetkovými přiznáními politiků (první kroky v tomto směru byly udělány až dvacet let po sametové revoluci), akciemi na doručitele, prokázáním původu majetku atd. Nepodařilo se udělat pořádek v našem soudnictví a policii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…