Roku 1968 si Československo zažilo invazi vojsk Varšavské smlouvy. Spatřujete v tom nějaké podobnosti s osudem Gruzie?
V tom roce jste se dostali pod asbolutní sovětskou okupaci. Co nyní probíhá v Abcházii a Jižní Osetii je také typická ruská okupace. Nyní se Ruská federace snaží své činy zoficiálnět, takže uzavírá s těmito územími speciální dohody o větší spolupráci. V tomto kontextu je pro nás podpora zemí Evropské unie velmi důležitá. Vždyť také váš ministr zahraničí vydal speciální prohlášení, v němž zmíněné ruské dohody odsuzuje. To jsme velmi ocenili. V souvislosti s děním na Ukrajině je to důležité. Ukrajina je nyní velmi strategické území, kde se odehrává boj mezi demokracií a starou zapšklou mentalitou Sovětského svazu. Protože to, co se dnes odehrává na Ukrajině, se stalo v Gruzii začátkem devadesátých let. Na tehdejší události se ve světle současnosti trochu pozapomíná.
Před několika týdny zveřejnily ParlamentníListy.cz rozhovor s velmi uznávaným českým vědcem, astronomem a astrofyzikem Jiřím Grygarem. Ten prohlásil, cituji: "Nepochybně se k podobnému konfliktu schyluje už od chvíle, kdy Rusko v roce 2008 fakticky anektovalo Jižní Osetii a Abcházii bez jakýchkoliv sankcí OSN nebo OBSE. To evidentně povzbudilo ruské agresory, kteří od té doby používají stejnou strategii jako od roku 1936 v Německu Adolf Hitler." Osud Gruzie se i podle této reakce právě nyní dostává naopak do popředí...
Tak, to jsem rád. Ukrajina je velká země a strategický partner. Něco podobného, co se tam nyní děje, se stalo v Gruzii. Je vidět, že Rusko ve své politice pokračuje. To, co se stalo s Krymem a nyní se děje na Donbase, je jen dalším krokem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský