Věra Jourová pro PL: EU prosazuje vládu práva všude. To, jak jedná s Polskem, nesouvisí s tím, že je to „východní“ země

10.02.2016 14:20 | Zprávy

ROZHOVOR Podobně jako německá kancléřka Angela Merkelová říká, že uprchlickou krizi musíme zvládnout, a vyjmenovává řadu činností, na kterých prý EU nyní intenzivně pracuje. Bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější eurokomisařka Věra Jourová (ANO) zastává zatím zdrženlivý postoj vůči událostem v Polsku. Nicméně dodává, že Evropská unie má určitě právo mluvit do toho, jestli se v některé zemi dodržují společně přijaté závazky.

Věra Jourová pro PL: EU prosazuje vládu práva všude. To, jak jedná s Polskem, nesouvisí s tím, že je to „východní“ země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Domníváte se, že Evropská unie v tomto roce uprchlickou vlnu konečně zvládne? Podaří se jí už vytvořit systém, jenž by ochránil schengenskou hranici, a dojde k dokonalejšímu prověřování uprchlíků, kteří žádají o azyl? Budou zřízeny hotspoty a zvládne 1 500 příslušníků agentury Frontex další přívaly uprchlíků, anebo si  evropské státy budou muset poradit s ochranou hranic samy? Jak vůbec vnímají špičkoví politici EU kritiku, že dosud pro ochranu schengenských hranic toho udělali dost málo?

Uprchlickou krizi musíme zvládnout – musí zafungovat součinnost členských států, Evropské komise a dalších institucí a sousedních států, protože každá ze stran má svoje úkoly a kompetence. Takže: musí zabrat dohoda s Tureckem, která má s pomocí peněz z EU razantně omezit příliv běženců. Musí se dělat důsledné kontroly na vnější straně hranice a v tzv. hotspotech a do EU v zásadě pouštět jen ty, kteří prchají před válkou a mají právo na azyl. A pokud už se do EU dostali ti, kdo neprchají před válkou, ale jdou jen za lepším živobytím, musíme je vracet zpět. Na tom intenzivně pracují Evropská komise a členské státy, protože jen dohromady můžeme a musíme krizi zvládnout. Dáváme dohromady kapacity, peníze, organizační zajištění, vše musí zafungovat současně a spolehlivě.

Ve hře jsou stále tzv. uprchlické kvóty, kdy by si evropské země měly rozdělovat emigranty z tureckých uprchlických táborů, ale také ty nově příchozí v roce 2016. Jak si myslíte, že se zachová česká vláda? Přijme kromě několika desítek syrských křesťanů i další běžence? A co byste jí vy sama doporučila?

Nemohu posuzovat či předvídat postoje české vlády. Její dosavadní kroky ale hodnotím jako konstruktivní a předvídavé.

V uprchlické krizi se začíná postupně měnit rétorika. Kancléřka Angela Merkelová je pod čím dál větším tlakem. Už i prezident Joachim Gauck řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že Německo nemůže přijmout všechny. O potřebě „záložního hraničního systému“ na linii Bulharsko – Makedonie v případě selhání úsilí posílit vnější ochranu schengenského prostoru hovořil tento týden český premiér Bohuslav Sobotka. Mohla by taková blokace Řecka přinést očekávaný výsledek?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

14:25 Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

Europoslanec Ivan David na mítinku SPD v Brně hovořil o potřebě stíhání skutků, které omezují občans…