Vrchol tmářství, čistá totalita. Sociolog a vysokoškolský pedagog naložil Tomáši Halíkovi za to, co zase předvedl v médiích

13.05.2017 14:03 | Zprávy

ROZHOVOR Nad posledními mediálními vyjádřeními profesora Tomáše Halíka a jeho podporovatele Luďka Sekyry se pro ParlamentníListy.cz zamýšlí sociolog a vysokoškolský pedagog Giuseppe Maiello. Všímá si toho, jak málo je teologovi, jenž se rád prezentuje jako liberál, po chuti pluralita názorů a jak se pokouší o implementaci totalitní vize. Za vrchol tmářství pak považuje Halíkovy náznaky, že kritici veřejnoprávní televize jsou „ruští agenti“. Zdá se mu legrační představa, že stačí málo, aby se celé Česko přiklonilo k Rusku, jak neustále varují Halíkem vyzdvihované Evropské hodnoty pornoherce Jakuba Jandy.

Vrchol tmářství, čistá totalita. Sociolog a vysokoškolský pedagog naložil Tomáši Halíkovi za to, co zase předvedl v médiích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dalajláma s duchovním Tomášem Halíkem

V minulých dnech dostali krátce po sobě v několika médiích, jako jsou například Český rozhlas a iDNES.cz, prostor k vyjádření svých názorů teolog Tomáš Halík a jeho velký podporovatel, developer Luděk Sekyra. Prvně jmenovaný upozornil, že nás různé průzkumy veřejného mínění zavalují názory „většiny“. Je prý ale nebezpečné brát názor většiny za ten správný a pravdivý, protože většina se většinou mýlí. Má tohle tvrzení podle vás racionální jádro?

Pečlivě jsem poslouchal interview s profesorem Halíkem v Českém rozhlasu, a je pravda, že tu větu řekl. Byla ale součástí širšího kontextu, ve kterém profesor Halík obhajuje určité názorové proudy, které definuje jako menšinové. Pan profesor sice zdůrazňuje, že je spíše sociologem – a filozofem, avšak podstata jeho věty tkví v křesťanské teologii. Evangelia předkládají totiž Ježíše jako inkarnaci pravdy a spravedlnosti, bojujícího proti většině. Proto si je profesor Halík sám sebou tak jistý.

Těžko však lze hovořit o racionalitě, protože, alespoň v tomto případě, u něho rozhodně převládá metafyzika nad pozemským zdravým rozumem. Vize Tomáše Halíka je tedy monistická, protože pokud předpokládá, že existuje pouze jediná pravda, a jako křesťan nemůže předpokládat jinak, tak pak ta pravda může být klidně minoritní, protože je právě ta jediná (monos ve starořečtině znamená jediný).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …