Vše řešíme ex post, ale musíme konat a napravit, co jsme pokazili. Generál Šándor popsal taktiku boje

25.12.2016 12:38 | Zprávy

ROZHOVOR „V liberální demokracii není stát schopen ochránit každého občana. A nedokáží to ani v autoritativních systémech v Koreji nebo Číně,“ říká bezpečnostní analytik a generál v záloze Andor Šándor. Sám opakovaně upozorňuje, že musíme řešit příčiny migrační krize a důvod, proč nás muslimové nenávidí a chtějí zabíjet. Podle něj se musíme chovat tak, aby muslimové neměli pocit, že Západ je v konstantním boji s Islámem. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zároveň upozornil na rozpadlé země jako úrodnou půdou pro teroristy, kde mohou nerušeně fungovat.

Vše řešíme ex post, ale musíme konat a napravit, co jsme pokazili. Generál Šándor popsal taktiku boje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál v záloze Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

Jak vnímáte současná bezpečnostní opatření po útoku kamionem v Berlíně?

Pokud jde o Česko, je ve standardní situaci, kdy na území České republiky není povědomost o tom, že by cokoliv hrozilo, ale vláda z opatrnosti po útoku v Německu posílí policejní hlídky, hlídání obchodních domů a nákupních center a podobně. Dělají se zátarasy před možnými trhy. Já jsem trochu překvapen, nemuselo se čekat na útok, opatření mohla přijít už dříve. Měli jsme podobný případ v Nice ve Francii, kdy člověk s trackem zabil přes osmdesát lidí. Přestože tu jsou takto zvýšená bezpečnostní opatření, která mají občanům České republiky navodit dojem, že se stát a vláda starají o jejich bezpečnost, že by měla nějaký vliv na zvýšení bezpečnosti si nemyslím. Jen to demonstruje případnému pachateli, že by to mohl mít složitější, ale pokud se někdo rozhodne odpálit se a psychicky to zvládne, tak se prostě odpálí, i kdyby kolem bylo dvacet policistů. To je realita života, ve kterém žijeme.

A opatření ve světě odpovídají tomu, jaké mají zkušenosti. Ve Francii platí výjimečný stav, v Británii vyhlásili vysoký stupeň ohrožení a reakce odpovídají možnostem, kapacitám, silám a prostředkům bezpečnostního systému jednotlivých zemí a souvislostem s tím, co se v nich odehrálo.

Někdo tvrdí, že v době po spáchání útoku jsou podobná opatření už zbytečná. Souhlasíte? Nebo se činy opakují i záhy?  

Problém je v tom, že kdo chce spáchat útok, ví kdy, kde a jak ho chtějí udělat. Většinou, pokud se nám nepodaří dostat se k nim dříve než útok provedou, podaří se jim to. Říci, že se to nebude opakovat je stejné nepochopení situace jako říci, že všechny útoky teroristů budou pouze kamionem. Každý terorista provede útok způsobem, který mu je nejbližší. Je-li schopen opatřit si výbušniny a umřít mučednickou smrtí, odpálí se. Má-li samopal, použije samopal. Pokud podle příručky Islámského státu, která to velmi podrobně popisuje, vezme nákladní automobil, tak to udělá. Je potřeba dělat bezpečnostní opatření, ale v liberální demokracii není stát schopen ochránit každého občana. A nedokáží to ani v autoritativních systémech v Severní Koreji nebo v Číně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra kauzy „dcera pro Pospíšila“: Kovářová o chobotnici, která chce zničit společnost

18:08 Dohra kauzy „dcera pro Pospíšila“: Kovářová o chobotnici, která chce zničit společnost

„Lidi, které připravíte o jejich základní životní opory, se pak budou novým vládcům světa snadněji o…